SPORAZUM 23 ZEMLJE I SZO-a

Hrvatska se još stigne pridružiti inicijativi protiv pandemija

Foto: POOL/Reuters/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
European Council President Charles Michel and WHO Director General Tedros Adhanom hold online joint press conference on international pandemic treaty, in Brussels
Foto: POOL/Reuters/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
First day of a European Union (EU) summit over video conference at the European Council Building in Brussels
Foto: POOL/Reuters/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: World Health Organization Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus attends a news conference in Geneva
31.03.2021.
u 19:35
Charles Michel, predsjednik Europskog vijeća, prvi je predložio sporazum kojim bi se osigurala univerzalna mogućnost dobave cjepiva i lijekova
Pogledaj originalni članak

Vodstva 23 zemlje i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) podržala su ideju o stvaranju međunarodnog sporazuma koji bi pomogao svijetu u rješavanju budućih zdravstvenih problema kao što je pandemija izazvana koronavirusom.

Sporazum su podržali Fidži, Portugal, Rumunjska, Velika Britanija, Ruanda, Kenija, Francuska, Njemačka, Grčka, Koreja, Čile, Kostarika, Albanija, Južnoafrička Republika, Trinidad i Tobago, Nizozemska, Tunis, Senegal, Španjolska, Norveška, Srbija, Indonezija, Ukrajina i WHO. Hrvatska nije na toj listi, a kako nam kažu, sporazum načelno podupire, ali nije, kao ni velik broj ostalih članica, formalno unutra. Inicijativu nisu podržali SAD, Kina i Rusija, među ostalima.

Šef SZO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus kazao je da je za sada riječ o otvorenom pismu koje su države mogle ili nisu morale potpisati, ali i naglasio da će sve države imati svog predstavnika kad počne rasprava o sporazumu. Ideju o takvom sporazumu, kojim bi se osigurala univerzalna i podjednaka mogućnost dobave cjepiva, lijekova i dijagnostike tijekom pandemije, prvi je put lansirao predsjednik Europskog vijeća Charles Michel na G20 sastanku u studenom prošle godine.

“Bit će drugih pandemija i drugih velikih zdravstvenih kriza. Nijedna vlada ili multilateralna agencija s time se ne može sama nositi. Uvjereni smo da je naša odgovornost, kao čelnika država i međunarodnih institucija, osigurati da svijet nauči lekcije pandemije COVID-19”, napisali su autori u komentaru objavljenom u utorak u svjetskim medijima.

Iako su pozivali na “solidarnost” i veću “društvenu predanost”, nije bilo naznaka da će bilo koja zemlja uskoro promijeniti vlastiti pristup odgovoru na pandemiju. Još je svježa vijest da je prošli tjedan šef SZO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus molio bogate zemlje da odmah doniraju 10 milijuna cjepiva protiv COVID-19 kako bi kampanje imunizacije mogle početi u svim zemljama u prvih sto dana u godini. Nijedna zemlja još nije javno ponudila da svoja cjepiva odmah podijeli.

VIDEO Uvode se besplatne COVID putovnice

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.