IZVJEŠĆE GRECO-a

Hrvatska se ne drži antikorupcijskih preporuka za saborske zastupnike

Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
04.06.2020.
u 09:45
GRECO od Hrvatske traži i da donese kodeks ponašanja premijera, ministara, državnih tajnika
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je među zemljama s najviše neimplementiranih antikorupcijskih preporuka koje se tiču saborskih zastupnika, objavljeno je jučer u godišnjem izvješću Skupine država protiv korupcije (GRECO), koju je osnovalo Vijeće Europe, a čiji je trenutačni predsjednik hrvatski sudac, zamjenik predsjednika Vrhovnog suda RH Marin Mrčela. Preporuke GRECO-a koje se tiču suzbijanja korupcije među sucima i u državnom odvjetništvu Hrvatska je nešto bolje ispunjavala premda i kod te dvije ciljane skupine ostaju neispunjene neke ključne preporuke kao što je veća uloga Državnog sudbenog vijeća, a manji utjecaj politike, pri izboru predsjednika Vrhovnog suda. No, kad je riječ o preporukama koje se tiču suzbijanja korupcije među saborskim zastupnicima, Hrvatska je ispunila samo jednu od tri preporuke, što je nakon Mađarske, Poljske i Austrije, najlošiji učinak među ukupno 42 zemlje.

Ključna je neispunjena antikorupcijska preporuka donošenje kodeksa ponašanja za saborske zastupnike. Kodeks bi trebao dati smjernice za ponašanje zastupnika pri susretima s lobistima ili nekim drugim tko želi ostvariti nekakav utjecaj, povećati transparentnost rada zastupnika, propisati što s darovima koje primaju i slično.

– Zaista ne znamo zašto Hrvatska već pet godina čeka s implementacijom te preporuke – kaže Marin Mrčela odgovarajući na naše pitanje na online brifingu za strane novinare koji je organizirao kao predsjednik GRECO-a. Inače, rok koji si je Hrvatska sama zadala za usvajanje tog kodeksa prošao je krajem 2015. – taj rok bio je naveden u Strategiji suzbijanja korupcije 2015. – 2020. godine. Sada, međutim, GRECO ide korak dalje i u novim preporukama za Hrvatsku ne samo da podsjeća da se mora ispuniti obećanje o kodeksu saborskih zastupnika nego traži i usvajanje istog kodeksa za najviše dužnosnike izvršne vlasti. Dakle, za premijera, ministre, državne tajnike i pomoćnike ministara. Ispuni li Hrvatska te nove preporuke GRECO-a, i to nakon što i stare, koje se tiču saborskih zastupnika nije baš žurila ispuniti, integritet najviših dužnosnika izvršne vlasti bio bi konstantno provjeravan.

i prije stupanja na dužnost, i tijekom, a i nakon odlaska s vlasti. Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa dobilo bi, prema GRECO-ovim preporukama, veće ovlasti u provjeravanju najviših Vladinih dužnosnika.

Predsjednik GRECO-a Marin Mrčela iskoristio je prigodu objave godišnjeg izvješća o antikorupcijskim preporukama u Europi i SAD-u kako bi upozorio na još nešto: rizik od korupcije povećava se u doba globalne pandemije novog koronavirusa jer se zbog izvanrednih okolnosti zaobilaze javne nabave, ukidaju registri transparentnosti, propisi o lobiranju stavljaju u drugi plan... Objavu godišnjeg izvješća GRECO-a komentirala je i glavna tajnica Vijeća Europe Marija Pejčinović-Burić.

– Korupcija podriva povjerenje građana u demokraciju i demokratske institucije. Države su napredovale, ali trebaju pojačati napore u potpunoj implementaciji GRECO-ovih preporuka – rekla je bivša šefica hrvatske diplomacije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.