Desetljeće u životu čovjeka je čitavo jedno poglavlje. Desetljeće u životu jedne države najčešće je rečenica u povijesnoj knjizi, ali ne i u slučaju Hrvatske. Prije točno deset godina, 1. srpnja 2013. Hrvatska se pridružila Europskoj uniji. U tom razdoblju ispisao se čitav niz povijesnih događaja koji su ukoričeni unutar 150 stranica Specijala Večernjeg lista objavljenog prethodne nedjelje, ali i u 53-minute dokumentarnog filma koji je premijerno prikazan večeras u kinu Cinestar Branimir Centra.
– Hrvatska se konačno vratila doma prije deset godina, tamo gdje pripada po svojoj baštini po svojoj kulturi, civilizaciji i naravno članstvo nas je natjeralo i da se posložimo i podignemo standarde te se prilagodimo europskim trendovima. Drago mi je da su i film i specijal pokazali sve mogućnosti koje još možemo iskoristiti od Unije. Sve u svemu, možemo biti zadovoljni kada pogledamo gdje smo danas u odnosu na prije deset godina – kazao je profesor Božo Skoko, jedan od sugovornika dokumentarca na večerašnjoj premijeri.
Svjedočanstva ključnih dionika u procesu europskih integracija sjajno je sažela osoba koja je i sama bila dio tih zbivanja. Reporter Večernjeg lista Tomislav Krasnec, od samih je početaka iz Bruxellesa pratio sve aktere i zbivanja kao i najsvečanije trenutke hrvatskog članstva, uključujući ulazak u šengensko područje i eurozonu.
– Ovo je jedan pogled na sve ono što je Hrvatska učinila iz ugla našeg Tomislava Krasneca koji je sve pratio iz prvoga reda. Hrvatska se mijenjala na bolje, uhvatila i posljednji vlak i posljednji vagon za EU. Jasan je konsenzus da nam je mjesto u EU, među ostalim zbog brojnih benefita. Pelješki most za mene je personifikacija svega onog dobrog što nam je Unija donijela – istaknuo je glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić
GALERIJA Premijera filma Večernjeg Lista "10 godina Hrvatske u Europskoj uniji"
Međutim, film nije samo rekapitulacija događaja, već i pogled u budućnost i prilike koje tek Hrvatska može iskoristiti, a za Večernji list, među ostalim su govorili: premijer Andrej Plenković, premijerka koja je zaključila pregovore Jadranka Kosor, bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, ali i stručnjaci i profesori Marijana Grbeša Zenzerović, Božo Skoko, Dragan Bagić, Vlatko Cvrtila poduzetnici Emil Tedeschi i Martina Dalić, te ekonomski analitičar Velimir Šonje. Dokumentarac sniman u Bruxellesu i Zagrebu u potpunosti je djelo Večernjeg lista i cijelog tima novinara, ali i video odjela na čelu s postproducentom Antonijem Tatarom.
Nakon 70 godina ponovo na domaćem terenu! Brzo smo uhvatili korak zahvaljujući Andreju.