U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine danas je u Vukovaru počeo dvodnevni 14. Znanstveno-stručni skup Vukovar 91 – dvadeset godina poslije, koji organizira Područni ured Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar. Prema riječima Dražena Živića, voditelja vukovarskog Područnog centra Instituta Ivo Pilar, u dosadašnjih 13 susreta pokrenuto je raspravljano nizu pitanja koja se tiču nedavne povijesti
Vukovara.
– Danas, 20 godina od tragedije Vukovara, možemo reći da sva načela i vrednote na kojima je počivala hrvatska obrana nisu dovoljno valorizirane u razvoju Hrvatske kao države. Hrvatska se često razvijala mimo vukovarskih načela obrane, a naše je mišljenja da je hrvatska država trebala biti vukovarska Hrvatska i na tim temeljima i načelima da se razvija – rekao je Živić.
Na skupu je jedan od govornika bio i Miroslav Tuđman koji je istakao da je Hrvatska od samoga stvaranja suočena s određenim mitovima da bi odnos snaga bio kakav je bio, a da se svaka hrvatska država naziva fašističkom i zločinačkom.
– Stratezi tih mitova ne žive u Hrvatskoj, a treba znati i da se ti projekti financiraju također izvana. Kada je prestalo njihovo financiranje, došlo je do bankrota tih projekata – rekao je Tuđman. Nekadašnji ministar u Vladi RH Zvonimir Šeparović najviše je govorio o tužbi za genocid koju je Hrvatska podnijela protiv Srbije.
– Vukovar je Hrvatskoj posljednja šansa na Međunarodnom sudu da dobije tužbu za genocid koju smo podnijeli protiv Srbije. Imamo šansu da dobijemo spor i Hrvatska nikako ne bi smjela odustajati od te tužbe. U Vukovaru se do poda moramo pokloniti žrtvi Vukovara, inzistirati na osudi onih koji su doveli do genocida, tražiti da se osude krivci, ali i država koja je to učinila – rekao je Šeparović koji smatra da niti jedna Vlada RH ne bi smjela odlučivati o mogućem povlačenju tužbe te da to mogu učiniti samo građani Hrvatske putem referenduma.
"Hrvatska se razvijala mimo vukovarskih načela obrane"
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Bosanski slavni glumac kao dijete radio je na groblju, a težak život odredio je njegov put
Danas je njegov 50. rođendan, a mi smo se prisjetili zanimljivih anegdota iz života Enisa Bešlagića
Gorani doživjeli hladan tuš. Svi projekti su im završili na rezervnoj listi: 'Mi nemamo vremena kao ostali'
Nijedan od šest goranskih turističkih projekata nije prošao na natječaju za potpuno financiranje nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a da stvar bude gora, bez europskog novca bili su ostali i prije četiri godine
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
ako to sve JUSIPOVIC ne ukaka,ahhahahahahha