Kolumna

Što Hrvatska želi i kako tumači arbitražu

Foto: Reuters/PIXSELL
Savudrijska vala/Piranski zaljev
Foto: Reuters/PIXSELL
Savudrijska vala/Piranski zaljev
Foto: Reuters/PIXSELL
Savudrijska vala/Piranski zaljev
Foto: Reuters/PIXSELL
Savudrijska vala/Piranski zaljev
Foto: Reuters/PIXSELL
Savudrijska vala/Piranski zaljev
02.07.2017.
u 17:15
Niti nas Nijemci napadaju niti nas Amerikanci brane. Sve radimo sami, sami sebi štetimo, a tu nam nitko nije ravan
Pogledaj originalni članak

Većina izjava političara, posebno kada žele obraniti nacionalni ponos, za domaću su upotrebu, ali one se čuju i drugdje. Takav je bio i odgovor nekih hrvatskih političara na nepristrano priopćenje njemačke vlade u kojem se kaže kako postoji „načelo međunarodnog prava da se odluke arbitražnih sudova moraju poštovati te da ih stranke moraju implementirati“.

Odmah je stigao odgovor iz Zagreba kako „druge države u međunarodnim odnosima ovo pitanje trebaju prepustiti Hrvatskoj i Sloveniji da to rješavaju bilateralno“. Bilo je i grubljih odgovora te pokušaja da se priopćenjem druge države, u ovom slučaju SAD-a, dokaže kako nas Amerikanci štite od Nijemaca.

Niti nas Nijemci napadaju niti nas Amerikanci brane. Sve radimo sami, sami sebi štetimo, a tu nam nitko nije ravan. Ideju o uspostavljanju nekog (arbitražnog) suda koji bi se bavio međunarodnim sporovima imao je i perzijski kralj Darije u šestom stoljeću prije Krista. Stoljeće poslije (445. pr. Krista), u vrijeme primirja između Atene i Sparte, uspostavljen je sličan sud za rješavanje razmirica između dva grada.

U srednjem vijeku arbitar je bio papa, a u 19. stoljeću upotrebljavala se arbitraža za prevladavanje međunarodnih sučeljavanja oko nekih pitanja. Hrvatska je ušla u arbitražu sa Slovenijom i, bez obzira na slovenske nefer igre, trebala je ostati, a ne izaći iz postupka. Prema nekim tumačenjima Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora iz 1969. arbitraža se može prekinuti samo ako su obje strane suglasne.

Dakako, bit će u Hrvatskoj onih koji će tumačiti kako je bilo dobro jednostrano napustiti arbitražu i kako smo u pravu. No, jedno su hrvatske želje i hrvatska tumačenja, a drugo je stvarnost. Bez obzira na to što protivnik ne igra fer, nije lijepo vidjeti uvrijeđenoga koji uzima loptu i kaže kako se više ne želi igrati.

Ne ulazeći u to jesmo li morali pristati ili ne na arbitražu, ali kada smo pristali... Biti uvrijeđen ne pomaže, a ako se tome doda i vrijeđanje drugih porukama tipa “ne petljajte se u naše poslove”, onda se greška udvostručuje. Galama ne pomaže nikome, a galamdžija uvijek šteti samo sebi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 46

Avatar 123456
123456
22:29 02.07.2017.

SILVIJE TOMAŠEVIĆ - ti nalupa bedastoća i zločestoća jako puno! Jesi li ti čovječe pri zdravoj pameti? Ostati u igri s nekim koji bezobrazno vara? Takvome zabiti šaku u lice i iscipelariti ga na podu idiote!

PR
prajdali100
17:52 02.07.2017.

Silvije pun nam je kufer tvog mozganja !!!! Hodaj po Rimu i ne opterecuj svoju pametnu glavicu o stvarima o kojima pojma nemas.Drzi se " mozganja"ovog Pape koji nam je inace " jako sklon".Merkel i Njemacka nam prijatelji !!!? Dobro jutro Silvije, uranio, naspavao se.

TO
tolitol
17:43 02.07.2017.

Da su Slovenci dobili ono što im je bilo omogućeno u Račanovu parafiranom sporazumu, bio bih i sam protiv arbitražne odluke. No ona je znatno povoljnija za Hrvatsku nego što se to uopće moglo očekivati. Treba stoga sjesti i objektivno ocijeniti što se u toj odluci nalazi, prezentirati to javnosti i potom poduzeti daljnje korake.