MOSTAR - Sveučilište u Mostaru u teškoj je financijskoj situaciji zato što županije s hrvatskom većinom u Federaciji BiH, koje bi ga trebale financirati, ne podmiruju svoje obveze jer njima pak javna poduzeća ne plaćaju sukladno potpisanim sporazumima i ugovorima. Sveučilištu nije pomogao ni Ashdawnov ured, koji je osporio odluku federalne vlade kojom je bilo dano zeleno svjetlo javnim poduzećima da mogu uplaćivati novac Mostarskome sveučilištu. Upućeno je i otvoreno pismo dužnosnicima županija koje su dužne financirati Sveučilište i Studentski centar, u kojemu, ističu, 425 studenata nema tople vode, a ni studentski restoran ne radi. Za to je kriva loša uprava, ali i županije s hrvatskom većinom, koje mjesečno za dom ne mogu izdvojiti "smiješan" iznos od 10 do 15 tisuća konvertibilnih maraka.
Prijedlog da se rebalansom proračuna Vlade RH za ovu godinu te u proračun za sljedeće godine uvedu i stavke za sufinanciranje Sveučilišta u Mostaru od oko pet milijuna kuna mjesečno svakako je dobrodošao u borbi za opstanak te jedine hrvatske visokoškolske institucije u BiH.
- Vlada RH i do sada je pomagala Sveučilištu na različite načine, plaćajući profesore iz RH, poslijediplomce i sl. - istaknuo je rektor Sveučilišta u Mostaru Frano Ljubić.
Potpredsjednik Vlade RH Goran Granić je za nedavnoga boravka u BiH kazao kako taj problem zahtijeva posebnu pozornost i trajne izvore financiranja te kako je bez visokoobrazovnih institucija hrvatskoga naroda teško zamisliti opstanak i ostanak Hrvata u BiH. Granić je dodao kako će to biti prioritet Vlade RH. Uporište za takvu pomoć postoji i u Ustavu RH, a Hrvatska ima razloga ulagati u promicanje kulture, jezika i zaštitu identiteta hrvatskoga naroda. Time bi se spriječio masovni odlazak Hrvata iz BiH, poglavito studenata, koji više ne bi morali na studij ići u RH. U akademskoj 2003./04. godini na Mostarskom će sveučilištu studirati 10.000 studenata, među kojima i 1000 iz Hrvatske.