- Iz godine u godinu situacija s ljudima koji reagiraju na ambroziju sve je alarmantnija. Hrvatska nema epidemiološke podatke o tome koliko je alergičnih, ali iz osobne kliničke prakse mogu vam reći da se svakih deset minuta na telefon javljaju pacijenti koji traže pomoć, odnosno savjet o tome kako se zaštititi od ambrozije. Doslovce se ne možemo obraniti od mase pacijenata - kazala nam je dr. Asja Stipić-Marković s Odjela za kliničku imunologiju i pulmologiju Opće bolnice "Sveti Duh", koja je i tajnica Društva za zdravstvenu ekologiju.
Pelud ambrozije, koja je iznimno agresivan korov, izaziva alergijske reakcije u sluznici očiju poput konjunktivitisa, alergijske upale u nosu, u bronhima, a u najtežim slučajevima može se dogoditi i alergijska astma i gušenje, što zahtijeva hitno bolničko liječenje. Neki pacijenti, kaže dr. Stipić-Marković, žale se na svrbež ušiju, na pečenje i svrbež nepca, grla...
Od dr. Dražena Gorjanskog, dopredsjednika Udruge za borbu protiv alergijskih bolesti, čuli smo da je, primjerice, u Osječko-baranjskoj županiji na ambroziju alergično od 5 do 10 posto građana. No, točan se broj ne zna jer većina ljudi, nakon što dobije simptome, ne odlazi liječniku, već sami kupuju lijekove ili traže spas na moru.
Ravnatelj osječkog Doma zdravlja dr. Rudika Gmajnić potvrđuje da ove godine bilježe najveći broj osoba koje dolaze po pomoć zbog alergije na ambroziju. Liječnike zabrinjava to što je među oboljelima sve veći broj mladih ljudi.
U Osijeku je nedavno donesena Uredba o obveznom uništavanju toga korova, a uveden je i dežurni telefon na koji se građani svakodnevno mogu javiti kako bi prijavili gdje se ambrozija nalazi. Radnici Unikoma posebno su osposobljeni za prepoznavanje ambrozije i njezino uništavanje te su od srpnja već pokosili oko 200.000 četvornih metara toga korova. Odnedavno su obučeni i inkasatori kako bi se broj kvalitetnih dojavljivača pojačao. Uza sve to, u planu je i otkrivanje ambrozije GPS metodom kojom bi se u samo nekoliko sati moglo snimiti na kojoj se točno katastarskoj čestici nalazi ambrozija.
Zagrebački Gradski ured za zdravstvo i socijalnu skrb ove je godine sa Zavodom za javno zdravstvo osnovao Radnu grupu za suzbijanje ambrozije. Radnici Zrinjevca u lipnju i srpnju uništavali su korov na površinama koje inače održavaju, Hrvatske su šume od te biljke čistile rubne dijelove šuma, a Hrvatske ceste i Hrvatske željeznice bile su zadužene za održavanje površina uza svoje prometnice.
Kako su se najvećim problemom u tijeku akcije pokazale zapuštene livade privatnih vlasnika, Radna skupina će se tijekom rujna sastati kako bi, po uzoru na Osijek, pronašla zakonsku mogućnost kažnjavanja neodgovornih vlasnika zemljišta.
A. Bilić, D. Glavina, A. Tomasović