EUROPSKI SUD ZA LJUDSKA PRAVA

Hrvatska u Strasbourgu izgubila tri slučaja: Razriješenom sucu odšteta teška tisuće eura

Foto: CherryX/Wikimedia Commons
Hrvatska u Strasbourgu izgubila tri slučaja: Razriješenom sucu odšteta teška tisuće eura
26.03.2021.
u 20:06
Razriješenom sucu dosuđeno je 4000 eura na ime nematerijalne štete i 1665 eura troškova
Pogledaj originalni članak

Europski sud za ljudska prava (ESLJP) donio je tri presude protiv Hrvatske zbog povrede prava na pošteno suđenje, od čega dvije zbog postupaka pred Ustavnim sudom koji je u jednom slučaju sudio više od četiri godine, a u drugom nije razmotrio sve žalbe uložene na odluku Državnog sudbenog vijeća (DSV).

Riječ je o odluci kojom je DSV razriješio općinskog suca iz Krapine jer je povrijedio sudačku dužnost kada se pijan za volanom posvađao s policajcima.

No, sud u Strasbourgu je utvrdio da je sucu povrijeđeno pravo na pošteno suđenje stoga što Ustavni sud nije odlučio o sve tri žalbe koje je podnio protiv odluke o razrješenju.

ESLJP je utvrdio da prva žalba nije bila uključena u spis predmeta te stoga niti razmatrana, iako se, suprotno navodima tužene države, nije radilo o žalbi identičnog sadržaja s njegovom trećom žalbom, izvijestio je ured hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.

Razriješenom sucu dosuđeno je 4000 eura na ime nematerijalne štete i 1665 eura troškova.

U drugoj presudi sud u Strasbourgu je utvrdio da je podnositelju povrijeđeno pravo na pošteno suđenje jer mu je postupak pred Ustavnim sudom trajao prekomjernih 4 godine, 3 mjeseca i 9 dana. Tim više što „nije bilo nikakvih posebnih okolnosti koje bi opravdale odgodu u donošenju odluke”.

Sud je utvrdio povredu prava na pošteno suđenje jer obrani tijekom postupka pred drugostupanjskim i trećestupanjskim sudom nije bio dostavljen podnesak Državnog odvjetništva te jer podnositelj zahtjeva, unatoč traženju, nije bio pozvan na sjednice vijeća Vrhovnog suda.

Na ime nematerijalne štete dosuđen mu je iznos od 3500 eura te još 2845 eura na ime troškova.

U predmetu Šaponja i Karaula protiv Hrvatske oba podnositelja su prigovarali zbog povrede prava na pošteno suđenje jer nisu bili pozvani na sjednice žalbenih vijeća u kojima su bili optuženi.

Europski sud je primijetio da su podnositelji u svojim žalbama činjenično i pravno osporavali osuđujuće presude i kazne te su zatražili prisustvovanje na sjednicama žalbenih vijeća, ali su viši sudovi održali sjednice u njihovoj odsutnosti.

„Uzimajući u obzir dobro utvrđenu praksu i ranija razmatranja u predmetima iste materije... sud je utvrdio da je došlo do povrede prava na pošteno suđenje u odnosu na oba podnositelja, jer Vrhovni sud i Županijski sud u Bjelovaru nisu podnositeljima omogućili prisustvo na sjednicama.

Obojici je dosuđeno po 1500 eura za nematerijalnu štetu te 1690 eura za troškove postupka u prvom slučaju i 2845 eura u drugom.

 

Ne propustite specijal Večernjeg lista: Hrvatska - 30 godina neovisnosti

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

AN
Antonio1952
20:19 26.03.2021.

Hrvatska vani redovno gubi presude kao i arbitraze sto pokazuje stanje u pravosudju i komplet pravnu svijest i stanje. Za suce placaju kazne kao nogomet za huligane. Krajnje je vrijeme napravit duboki rez i reformu pravnog sistema po mogucnosti s novim ljudima .

NA
Nadalinaaa
21:05 26.03.2021.

Ove silne eure koje su oštećeni dobili zbog nepoštenog suđenja platit će suci koji su ih oštetili, ili to ide iz džepova poreznih obveznika? Dok tzv. hrvatski suci ne budu plaćali štetu koju su počinili i dalje ćemo imati te propalice da nam dijele "pravdu".

Avatar GeniKameni
GeniKameni
20:54 26.03.2021.

Sad slijedi najveci samar hrvatskom "pravosudju"... kad na red dodje Maminjova tuzba! Ako ta tuzba bude sastavljena kako Bog zapovijeda, Europski sud za ljudska prava bi mogao donijeti odluku za manje od pet minuta, i vratiti Maminja tamo gdje mu je i mjesto... u VIP lozu maksimirskog stadiona!