Uspostavite kodeks ponašanja izabranih dužnosnika na nacionalnoj i lokalnoj razini, preporučila je Europska komisija hrvatskoj Vladi te dodala još nekoliko savjeta za borbu protiv korupcije u Hrvatskoj: temeljito provjeravajte prijave o imovnom stanju i sukobu interesa javnih dužnosnika te uspostavite učinkovit mehanizam prevencije korupcije u državnim tvrtkama!
Veći naglasak na kažnjavanje korupcije
Europska komisija prvi je put objavila opširno izvješće o borbi protiv korupcije u svim zemljama EU, što će postati redovita dvogodišnja praksa. Dio izvješća koji se odnosi na Hrvatsku pohvalno govori o USKOK-u, priznaje da proteklih godina Hrvatska postiže napredak u borbi protiv korupcije, no daje i zamjerke: “Čini se da se veći naglasak stavlja na kažnjavanje korupcije, a ne na prevenciju”.
– Iz niza nedavnih slučajeva vidljivo je da je pitanje etike u politici i dalje neriješeno – zaključuje se u izvješću o Hrvatskoj, ali se odmah potom i dodaje da ti isti slučajevi pokazuju da USKOK dobro radi. Rezultati USKOK-ovih istraga u slučajevima korupcije na visokim položajima na državnoj i lokalnoj razini “relativno su dobri”, zaključuju u Bruxellesu.
Kupovanje glasova
Još jedna zamjerka odnosi se na kupovanje glasova na izborima što, prema istraživanjima na koja se oslanja EK, “u Hrvatskoj još nije iskorijenjeno”. Ističe se i ovo: “Svaki put kad se imenuje nova vlada, sustavnim premještanjem srednje rangiranih javnih dužnosnika stvara se klima nestabilnosti i to pridonosi percepciji protekcije u javnoj upravi.”
– Nije nam cilj reći koja je zemlja korumpiranija od druge. Nemamo namjeru ovim izvješćem rangirati zemlje. No, predlažemo što se sve može učiniti i radujem se što ću surađivati s državama članicama kako bi se to i ostvarilo – kaže europska povjerenica za unutarnje poslove Cecilia Malmström. Povjerenik Neven Mimica kaže kako izvješće priznaje veliki napor Hrvatske u borbi protiv korupcije posljednjih godina.
– Ovo je i podsjetnik da također treba pojačati prevenciju korupcije na njezinom izvoru – kaže Mimica. Komisija također traži od Hrvatske da osigura mehanizme zaštite zviždača koji prijavljuju korupciju.
Suspenzija u Imunološkom
– Postojeći pravni i institucijski okvir nije prikladan za potpunu zaštitu zviždača. To pokazuju nedavni slučajevi. Dvojicu policajaca koji su prijavili navodni slučaj korupcije uprava MUP-a nije premjestila i zaštitila, nego ih je zadržala među istim onim skupinama koje su prijavili te je tako neizravno dopustila zlostavljanje – piše u izvješću EK-a. Naveden je i primjer predstavnika radnika u nadzornom tijelu Imunološkog zavoda.
– Suspendiran je s posla te mu je zabranjen ulazak u prostorije Zavoda nakon što se žalio na netransparentnost u postupku nabave cjepiva protiv svinjske gripe – piše u izvješću.
Uz izvješće objavljeno je i istraživanje javnog mišljenja koje pokazuje da, primjerice, čak 89 posto Hrvata smatra da su podmićivanje i veze najlakši način dobivanja određenih javnih usluga.
>> Reding: Korupcija nije problem samo u Hrvatskoj
Njima "ne pada na pamet dati ostavku" ni kad ubiju nekoga, a gdje je tek mito i korupcija.