Nakon što je Vijeće za obranu u raspravi o budućim aktivnostima Oružanih snaga RH u inozemstvu dalo potporu prijedlogu sudjelovanja OS RH u sklopu koncepta ojačane prednje prisutnosti NATO-a (eFP - enhanced Forward Presence) u Republici Litvi i Republici Poljskoj, održane su i potrebne konzultacije sa svim relevantnim strukturama, a na poziv Republike Poljske, Republika Hrvatska izrazila je spremnost sudjelovati i u borbenoj skupini predvođenoj SAD-om u Poljskoj.
Konačnu odluku o sudjelovanju donijet će Hrvatski sabor, ističe se u priopćenju MORH-a.
Iz hrvatskog Ministarstva obrane podsjećaju da je na samitu NATO-a u Varšavi, u srpnju 2016., donesen niz odluka o jačanju obrambenih sposobnosti NATO saveza, a jedna od njih usmjerena je i na podizanje sigurnosti građana Saveza na istoku.
Konkretna implementacija koncepta ojačane prednje prisutnosti NATO-a, eFP, provodi se kroz razmještanje ukupno četiri borbene skupine savezničkih snaga u zemljama u istočnom dijelu Saveza – Republici Litvi, Republici Latviji, Republici Estoniji i Republici Poljskoj.
Navedene četiri borbene skupine bit će sastavljene od multinacionalnih savezničkih snaga pod vodstvom četiri vodeće države – Kanade (Republika Latvija), Savezne Republike Njemačke (Republika Litva), Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske (Republika Estonija) te Sjedinjenih Američkih Država (Republika Poljska), navode iz MORH-a.
Kao izraz solidarnosti, Republika Hrvatska podupire sve odluke i napore Saveza usmjerene na jačanje kolektivne sigurnosti i obrane, te će u skladu s navedenim, Ministarstvo obrane RH pokrenuti proceduru donošenja potrebnih odluka Hrvatskog sabora o sudjelovanju u NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Republici Litvi i Republici Poljskoj, ističu iz MORH-a.
Iako će konačan sastav, vrijeme raspoređivanja i brojčana veličina ovisiti o dogovoru s vodećim nacijama (SR Njemačka i SAD), očekuje se kako će u okviru borbene skupine raspoređene u Republici Litvi sudjelovati do 200 pripadnika Oružanih snaga RH, dok će u okviru borbene skupine raspoređene u Republici Poljskoj sudjelovati do 90 pripadnika Oružanih snaga RH.
Glede vremena raspoređivanja očekuje se da će pripadnici Oružanih snaga RH biti raspoređeni u borbenu skupinu u Poljskoj do kraja 2017., a u borbenu skupinu u Litvi početkom 2018. godine.
Pripadnici hrvatskih Oružanih snaga sudjelovat će u mirnodopskim aktivnostima u okviru ojačane prednje prisutnosti - eFP, koje su definirane kao misija za postizanje i održavanje spremnosti te potporu jačanju sigurnosti Saveza i njezinih članica.
One će se ogledati kroz zajednička uvježbavanja i povećanje interoperabilnosti među saveznicama koje sudjeluju u navedenoj NATO aktivnosti, navodi se u priopćenju.
Sve mjere u sklopu aktivnosti ojačane prednje prisutnosti su transparentne, isključivo obrambenog karaktera i u skladu s međunarodnim sporazumima, naglašavaju iz MORH-a.
>> Naši časnici na obuku će u Izrael, a u Zadru će njihovi piloti učiti letjeti kanaderima
Ovo je dobra stvar. Idemo i u Litvu i u Poljsku kao dio i njemačke i američke borbene grupe. Jako dobro. Hrvatska ne treba ići protiv Rusije i sa Rusijom treba razvijati što bolje odnose ali nacionalni interes Hrvatske je kolektivna sigurnost i mi moramo pokazati solidarnost prema baltičkim državama i Poljskoj koje se osjećaju ugrožene (a realno prijetnja i postoje. Kao što je realno da neće ići dalje od prijetnje). Prema tome Hrvatska ovime pokazuje da je predana ciljevima NATO-a, a bitno je pokazati volju i spremnost Amerikancima. Amerika svojim saveznicima daje čuda jednom kad ocijene da si pouzdan i bitan. A Amerika je jedina država na svijetu koja zbog dominacije vojno industrijskog kompleksa ima količinu naoružanja koja im i ne treba, često ga mijenjaju pa doniraju saveznicima. Hrvatskoj je od nacionalnog interesa biti saveznik sa najmoćnijom državom na svijetu. A modernizacija HV-a se realno ne može provesti bez američkih donacija. Prema tome nama je u interesu 1. Kolektivna obrana 2. Savezništvo s SAD-om 3. Modernizacija OSRH. Sve to s ovime postižemo. Na drugim poljima treba kompenzirati Rusima. Naravno da nam nije ni u interesu imati loše odnose s Rusijom. Zato treba niti pametan. Ali negdje se moraš izložiti.