italija se još trese

Hrvatski Crveni križ prikuplja novac za stradale u Italiji

Foto: Arhiva VL
Hrvatski Crveni križ prikuplja novac za stradale u Italiji
30.05.2012.
u 09:10
Tijekom noći u pokrajini Emiliji zabilježeno je 60-ak potresa, a u ovom i prošlotjednom potresu krov nad glavom izgubilo je više od 14.000 ljudi. Jučer je poginulo 17 osoba, a 350 je ozlijeđeno
Pogledaj originalni članak

Talijanima koji su ostali bez svojih domova u snažnim potresima u pokrajini Emilia pomaže i Hrvatski Crveni križ. Pozivaju sve građane koji mogu pomoći da uplate sredstva na broj žiro-računa 2340009-1511555516, poziv na broj odobrenja 02. Pomoći se može i pozivom na donatorski telefon 060 90 11. Jednim pozivom stradalima u potresu donira se pet kuna. Osim toga, novac se može uplatiti i preko internetske stranice Crvenog križa www.hck.hr.

– Hrvatski Crveni križ prikupljena sredstva doznačit će Talijanskom Crvenom križu koji koordinira akcije pomoći stradalom stanovništvu – priopćili su iz CK.

Iz ruševina nakon 12 sati izvukli živu 65-godišnjakinju

U noći između utorka i srijede zabilježeno je 60-ak potresa u regiji Emiliji Romagni. Više od 14.000 ljudi koji su u potresima od 20. svibnja (6 stupnjeva po Richteru) i od 29. svibnja (5,8 stupnjeva po Richteru) izgubili krov nad glavom provelo je noć u šatorima ili sportskim dvoranama. No i žitelji koji su u sigurnim zgradama radije su noć proveli u svojim automobilima.

U potresu je poginulo ukupno 17 ljudi, a 350 ih je ozlijeđeno. Danas oko podneva je, naime, pronađeno tijelo posljednje nestale osobe pod ruševinama tvornice u Medollahu.

Nakon što je čak 12 sati provela pod ruševinama, spašena je 65-godišnja žena. Žena je pola dana provela zarobljena u kuhinji, a spasila se stavivši komad namještaja iznad sebe što je spriječilo da bude zatrpana.

Oko 7000 stanovnika Cavazza, u kojem je bio epicentar snažnog potresa, u 13 sati otputovalo je prijateljima ili rodbini. Oni koji su ostali proveli su noć na parkiralištu ispred sportske dvorane. Iako je dvorana čvrsta, nitko nije htio u nju ulaziti. Bilo je prije svega žena koje nisu htjele ući u sportsku dvoranu ni oprati ruke ili obaviti nuždu bez pratnje. Toliki je strah u njima nakon potresa.

Ukupno su u dva potresa poginula 23 žitelja Emilije. Većina su poginulih radnici koji su radili u tvorničkim halama. U njima su poginula i trojica poduzetnika, vlasnika tih tvorničkih hala koje su sada u središtu polemika. Jesu li bile sagrađene po normama? Najvjerojatnije i nisu jer Emilija nije među osjetljivijim trusnim područjima u Italiji.

– Većina industrijskih hala u Emiliji sagrađena je bez primjene protupotresnih normi. Ta zona do 2003. nije smatrana osjetljivom na potrese. Tek poslije i tu uvedena je obveza gradnje po protupotresnim pravilima – objašnjava Bernardino Chiaia, profesor građevine na politehničkom fakultetu u Torinu.

Emilija i posebno Modena poznate su i po tvornicama koje su proslavile Italiju automobilima i motorima. Tvornica Ferrari prestala je raditi, ali ne zbog ugroženosti tvorničkih hala nego se jednostavno htjelo omogućiti radnicima da budu sa svojim obiteljima.

Talijanska vlada odlučila je podići trošarine na gorivo čime će financirati obnovu regije Emilia. Osim toga, u toj će se regiji smanjiti troškovi koje je vlada povećala za oporavak države kako bi im ostalo više novca u blagajni koji će biti uložen u obnovu.

Potresa će biti još. Barem tako najavljuje predsjednik talijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV) Stefano Gresta. Potresi koji su zabilježeni ovih dana upućuju na to da će se tlo nastaviti tresti idućih mjeseci. Dakako, ne može se kazati kolike će snage ti potresi biti, ali sigurno će biti i onih jačih od 5 stupnjeva po Richteru. Alessandro Amato iz istog instituta istaknuo je kako je najaktivnija zona između Modene, Moglije i Mirandole, ali da se pomiče na zapad. Potresi u utorak "naznačuju da su najvjerojatnije aktivne dvije plohe”, objašnjava Amato. Odnosno potres od 20. svibnja izazvalo je pomicanje jedne plohe, a onaj od 29. svibnja druge plohe.

Zanimljivo je kako su potresi "izvukli" na površinu zemlje podzemne vode. U mnogim je mjestima u zgradama i na ulicama poslije potresa na površinu izašlo blato. Podzemne vode, koje su na dubini od 10 do 13 metara potres je gurnuo prema površini. U srednjem vijeku, ne samo u današnje vrijeme, građeni su gradići pokraj rječica, pa i preko njih. Te zatrpane rječice kao da sada žele izaći. Kao da se priroda osvećuje ljudima.

>> Serija snažnih potresa u Italiji, pod ruševinama 16 poginulih

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

SC
Stari Cinober
11:41 30.05.2012.

Nakon kaj vidim kaj se dogodilo ovim jadnim ljudima, nekak izgubim volju za cendranjem kak mi je teško...

ZL
zlako
11:51 30.05.2012.

Kuče grade nepismeni i nije peoblem potres nego graditelji nepismeni.Tako piše i u bibliji.Niti jedan fakultet nije valjan ako polaznik svojim novcem zarađrnim svim znojem i svojom krvlj nije platio svoje obrazovanjeObrazovanje plačeno novcem države i novcem roditelja vodi u neznanje a poslijedice toga su da se sve rrruši!

ZL
zlako
11:23 30.05.2012.

Ja krčšen,koji je vidio Boga zaštitit ču Hrvatsku od potrsa još 7 dana.Molite se Bogu,pojačajte temelje vaših kuča i osigurajte se kod Croatie osiguranja a onda umjesto propasti idemo naprijed!