Mađarski premijer Viktor Orban izazvao je brojne reakcije kada je prošlog tjedna izjavio da njegova zemlja ne bi imala problema s embargom na uvoz ruske nafte da joj nije "oduzeto more", referirajući se pritom na hrvatsku obalu Jadranskog mora. Hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pozvalo je na razgovor Csaba Demcsáka, mađarskog veleposlanika u Zagrebu dok je hrvatski pak izrazio nezadovoljstvo u Budimpešti.
Vrlo brzo nakon mađarski državni tajnik za informiranje Tamas Menczer kazao je da je premijer Viktor Orban spominjući "oteto more" govorio o "povijesnoj činjenici" te da je Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova u toj izjavi nešto krivo shvatilo.
Mađarski premijer Viktor Orban govorio je "o povijesnoj činjenici", rekao je Menczer i dodao: "Nadam se da našim hrvatskim prijateljima neće sada ovladati medijska histerija i da možemo nastaviti raditi u interesu razvoja suradnje".
S obzirom da je mađarska strana ustvrdila da je "oteto more" povijesna činjenica, oglasio se i Hrvatski državni arhiv čiju objavu prenosimo u cijelosti.
"Mađarski premijer Viktor Orban prošli tjedan izjavio je da njegova zemlja ne bi imala problema s embargom na uvoz ruske nafte da „joj nisu oduzeli more“. Gospodin Orban očito je zalutao u jednom „bljesku“ povijesti koji mu, jamačno, nije jasan.
Njegovoj zemlji nitko more nije mogao oduzeti jer ga nikada nije niti imala. Čak ni u tom povijesnom „bljesku“, koji Orbanu očito nije jasan, Rijeka nije bila mađarska, već je njome upravljao Riječki provizorij. Budući da je pitanje Rijeke i nakon Hrvatsko-ugarske nagodbe ostalo neriješeno („Riječka krpica“), Hrvatski je sabor 20. srpnja 1870. prihvatio takvo stanje (Provizorij) pod uvjetom da to bude privremeno, a to je potvrđeno vladarovom odlukom od 28./29. srpnja 1870. Prema toj odluci, gradom i kotarom riječkim upravljao je guverner „Rijeke i hrvatsko-ugarskoga primorja“ kojega je na prijedlog predsjednika vlade imenovao kralj.
Dakle, Orban nešto što je privremeno i o čemu u konačnici odlučuje kralj, naziva mađarskim. Istinu o ovim događajima najbolje je potražiti u Hrvatskome državnom arhivu iz čijih se dokumenata može iščitati da niti jedan milimetar hrvatske obale nikada nije bio mađarski.
Hrvatsko-ugarska nagodba s famoznim dodatkom „Riječkom krpicom“ čuva se u Hrvatskome državnom arhivu. Ona je samo jedan od podsjetnika kako su se hrvatske granice pokušavale prekrajati i diplomatskim prevarama", navodi se u statusu hrvatske institucije.
Što stoji u pozadini izjave mađarskog premijera, čitajte u Premiumu Večernjeg lista u članku novinara Tomislava Krasneca: Hrvatska postaje ključni igrač u dramatičnim pregovorima za sankcije Rusima! Orban ima opasan plan zbog Rijeke
Kako je došlo do sporne izjave Viktora Orbana, čitajte u Premiumu Večernjeg lista u kolumni novinara Tomislava Krasneca: Orban želi da Rijeka bude njegova. Ucjenjuje i prodaje Europi opasnu priču
Što ovi Rusi, Mađari i Srbi vole "historiju" kad ih uhvati histerija 🙄