Integrirane škole

Hrvatski i srpski učenici od 2015. zajedno u razredu

Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
Hrvatski i srpski učenici od 2015. zajedno u razredu
28.05.2014.
u 16:20
Hrvatska bi trebala u Vukovaru i Kninu dobiti prve integrirane škole. Cilj osnivanja integriranih škola je podići razinu razumijevanja između većinske i manjinske skupine
Pogledaj originalni članak

Gotovo dvadeset godina poslije rata Hrvatska bi trebala u Vukovaru i Kninu dobiti prve integrirane škole, koje će, kao što im i ime kaže, pohađati zajedno hrvatska i srpska djeca, koja će učiti iz istih udžbenika i na jednak način. Početak rada tih škola planiran je za 2015. godinu, odnosno prvi učenici upisat će se u školsku 2015./2016. godinu.

Projekt već počeo

Projekt "Osnivanje integriranih škola u Vukovaru i Kninu" zapravo je počeo 14. svibnja kada je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta objavilo javni poziv za voditelja projekta.

– Cilj projekta je društveni oporavak poslijeratne i višeetničke zajednice te postizanje više razine razumijevanja, poštovanja i suradnje između većinske i manjinske skupine stanovnika – objasnili su razloge osnivanja integriranih škola u Ministarstvu obrazovanja. Dodali su da je planirano osnivanje zasebne odgojno-obrazovne ustanove u Vukovaru koja će imati predškolski i osnovnoškolski dio. Oba će dijela djeca pohađati zajednički, bez obzira na to kojoj nacionalnosti pripadaju, a s njima će se raditi po novim, integriranim i interkulturalnim kurikulumima.

Slična škola trebala bi se osnovati i u Kninu, no to će biti druga faza. U prvoj će se napraviti studija izvodljivosti kako bi se procijenilo kakve su potrebe u obrazovanju na kninskom području i kakvi kurikulumi su prihvatljivi.

Od završetka rata, u Vukovaru hrvatski i srpski učenici pohađaju zasebne škole, a o Domovinskom ratu uče samo najosnovnije činjenice, bez detalja koji bi mogli isprovocirati srpske školarce.

– Budući da je Vukovar multietnička zajednica u kojoj žive i djeca za koju nasljeđe ratnih događanja još uvijek ima važnu ulogu, uz obitelj, škola je ključni čimbenik u odgoju djece, njihovoj socijalizaciji i prihvaćanju vrijednosti odnosa prema drugima – ističu u Ministarstvu.

Europa financira

Projekt integriranih škola trajat će tri godine, do 2017., a u 85-postotnom iznosu financirat će se iz financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EEA and Norway Grants) a 15 posto osigurat će se iz državnog proračuna. Ukupna vrijednost za trogodišnje razdoblje je 1,529.412 eura, a plaća voditelja projekta bit će 1600 eura u bruto iznosu. I nju će u istim postocima kao i cijeli projekt financirati EEA fond i država. 

>> Jedini obrok na dan 1100 hrvatske djece pojede u školskoj kuhinji

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

HE
hercegovačkiponos
17:23 28.05.2014.

U cijeloj Hrvatskoj trebaju biti samo i jedino škole po Hrvatskom nastavnom planu i programu! Jedinstvenom za sve. Ako netko želi da mu dijete uči njegov maternji jezik, neka nakon redovne škole ide i u tu školu u kojoj će učiti na svom "maternjem" jeziku. Ali o svom trošku i u svom aranžmanu! Tako je u čitavoj "multi-kulti Europi, pa zašto bi u Hrvatskoj bilo drugačije.

DE
Dejan1000
17:59 28.05.2014.

Konacno!!!

Avatar naroz
naroz
19:15 28.05.2014.

pa vreme je