komplet za preživljavanje

Pogledajte što bi svako kućanstvo trebalo imati za slučaj nestanka struje, vode i goriva

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Struja
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
struja
Foto: Ivan Skrinjar/PIXSELL
Gorivo u Hrvatskoj od ponoći znatno jeftinije
18.09.2022.
u 09:45
Pripremiti valja hranu, vodu, lijekove, medicinske i higijenske potrepštine, ali i dokumente, novac, deke, cipele, svjetiljku, zviždaljku, šibice
Pogledaj originalni članak

Njemačka udruga gradova i općina upozorila je na raširene nestanke struje zbog energetske krize i pozvala građane da ozbiljno shvate preporuke o civilnoj zaštiti. Objavili su popis zaliha koje bi svako kućanstvo trebalo imati za slučaj nestanka struje, vode i goriva.

VIDEO: Ove bi stvari svako kućanstvo trebalo imati za slučaj nestanka struje, vode i goriva

Na mogući rizik od preopterećenja njemačke električne mreže moglo bi utjecati spoji li se na nju 650.000 električnih grijalica prodanih ove godine, u strahu od zastoja u opskrbi plinom. Stoga savjetuju stanovnicima da se opskrbe za desetak dana kako bi bili spremni za moguće krizne situacije. Hrvatska većim dijelom proizvodi svoju struju pa teško da bi došlo do desetodnevnog nestanka.

Međutim, Ravnateljstvo civilne zaštite RH savjetuje kako je kod svih izvanrednih situacija najvažnija odgovorna priprema. Izdan je čitav paket preporuka kako se pripremati, ponašati i što sve treba znati u slučajevima rizika, a dostupne su na poveznici https://civilna-zastita.gov.hr/upute-za-gradjane/82.

- Među vrlo bitnim preporukama su i one za izradu obiteljskog plana za izvanredne situacije koji treba redovito isprobavati i stalno unaprjeđivati te pripremu tzv. kompleta za preživljavanje koji sadrži hranu i vodu, lijekove i medicinske potrepštine, higijenske potrepštine, dokumente i novac - rekli su nam u MUP-u.

Komplet za preživljavanje u slučaju katastrofa koji preporučuje naša Civilna zaštita sličan je njemačkom. Osim standardne dvije litre vode dnevno po osobi, predviđa konzerviranu hranu i otvarač za konzerve te hranu za dojenčad, zatim lijekove za kronične bolesti te analgetike i antiseptike, zavoje i flastere i igle sigurnosnice, maske i sterilne rukavice, zatim antibakterijski gel, papirnate ručnike i toalet-papir te pelene po potrebi, kao i vreće za smeće. Preporučuje se i deka ili vreća za spavanje, zviždaljka, džepni nožić, svjetiljka s baterijama, indukcijski ili radio na baterije, šibice ili upaljač, čvrste cipele i rezervna odjeća te kopije svih važnih dokumenata i gotovina.

PRIJETE NESTAŠICE PLINA

Ruska zima u Njemačkoj: Većina Nijemaca uvjerena da će budućnost biti mračna, traže da se ne gase preostale nuklearke

Standardna stopa za naknadu iz najnovijeg paketa pomoći će se od siječnja 2023. godine povećati za 53 eura mjesečno i iznosit će 502 eura mjesečno za nezaposlene. Partneri u takvom domaćinstvu dobit će 451 euro (+ 47 eura), osobe od 14 do 17 godina 420 eura (+ 44 eura), a djeca od 6 do 13 godina 348 (+ 37 eura). Osim toga, država primateljima tih potpora plaća najamninu, troškove grijanja, doprinose za zdravstveno osiguranje itd. Tako će četveročlana obitelj bez posla, koja trenutačno prima naknadu Hartz IV, porezne obveznike stajati oko 2300 eura mjesečno ili čak i više – ovisno o gradu u kojem žive. Mnogi njemački zaposlenici jedva zarade više od toga te su zbog toga ljutiti i nezadovoljni poručuju da se rad više ne isplati.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 75

ZA
zagabria7
09:52 18.09.2022.

Sramotno širenje panike od strane medija koji više nije hrvatski

MI
Mislav28
10:05 18.09.2022.

Hoćete opet da nestane šečera, brašna i ulja po dućanima radi ovakvih blesavih članaka?

DU
Deleted user
10:06 18.09.2022.

Nadam se da redakcija VL ima vec sve navedeno???