mučni zločin u Petrinji

Hrvatskoj izručen osumnjičenik za ubojstvo obitelji Kozbašić 1991.

Foto: Danijel Prerad
Hrvatskoj izručen osumnjičenik za ubojstvo obitelji Kozbašić 1991.
23.05.2021.
u 11:07
Grnović je uhićen u ožujku na frankfurtskom aerodromu, kada je iz Srbije, preko Njemačke, putovao na Island gdje se sa obitelji nastanio 1998. godine. Grnovića i Ranića se optužnicom tereti da su ušli u noći u obiteljsku kuću Kozbašića u Ulici Ivana Meštrovića, gdje su većinu obitelji zatekli u potkrovlju kuće te ih ubili iz osobnog naoružanja.
Pogledaj originalni članak

Njemačka je prije nekoliko dana izručila Hrvatskoj Savu Grnovića (65), kojeg hrvatsko pravosuđe traži zbog sumnje da je zajedno s Jovanom Ranićem (1947.), kao pripadnik specijalne jedinice milicije tzv. SAO Krajine, u noći sa 4. na 5. studenoga 1991. godine, u Petrinji iz vatrenog oružja usmrtio četveročlanu obitelj Kozbašić: Milana (1952.), Gordanu (1954.) te njihovu djecu Alena (8) i Tamaru (13).

Grnović je uhićen u ožujku na frankfurtskom aerodromu, kada je iz Srbije, preko Njemačke, putovao na Island gdje se sa obitelji nastanio 1998. godine. Grnovića i Ranića se optužnicom tereti da su ušli u noći u obiteljsku kuću Kozbašića u Ulici Ivana Meštrovića, gdje su većinu obitelji zatekli u potkrovlju kuće te ih ubili iz osobnog naoružanja. Dječaka Alena su ustrijelili u prizemlju kuće. Svi su ubijeni iz tzv. Škorpiona – hicem iz blizine u glavu, kroz jastuk. Nakon što su počinili mučni zločin dvojica su se udaljila iz kuće uzevši sa sobom  odjevne predmete i zlatni lanac u vlasništvu Milana Kozbašića.  

Milan Kozbašić se u predratnoj Petrinji  bavio ugostiteljstvom, a majka Gordana je radila kao medicinska sestra u petrinjskom Domu zdravlja. Spominjalo se kako je neposredno prije ubojstva Milan Kozbašić odbio prihvatiti poziv za mobilizaciju u okupiranoj Petrinji. Tijela obitelji Kozbašić preuzeo je otac ubijene Gordane te ih pokopao u Gornjoj Sanici kod Ključa u BiH.

Vlast tzv. Krajine istraživala je ovo ubojstvo, čak je za njega bio osumnjičen Milanov brat koji se nalazio tada na slobodnom teritoriju Hrvatske, no počinitelji nikad nisu kažnjeni. Hrvatsko pravosuđe optužnicu je podiglo 2018. godine te raspisalo potragu za dvojicom osumnjičenika.

 

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

Avatar Bolsonaro
Bolsonaro
11:31 23.05.2021.

Jel Pupovac ima performans i jednosatno prenemaganje pred kamerama zbog ovog? Nisam ni mislio...

Avatar Volim svog partnera - Milorada
Volim svog partnera - Milorada
11:26 23.05.2021.

žalosno...30 godina nakon rata tek sada se hvataju počinitelji ovakvih zvjerstava...sramite se tkz. HR političari od krajnje lijevih do krajnje desnih

CV
car_vukota
11:43 23.05.2021.

Nikad nije kasno, ali kakva je pravda nakon 30 godina? Nažalost ovo nije usamljeni slučaj. Da se zaista htelo doći do pravde a samim time i istinskog pomirenja među narodima svi ili barem velika većina ovakvih zločina bila bi rešena, a zločinci na robiji. Naravno, po tadašnjem zakonu maksimalno 20 godina, ali barem bi odrobijali nešto kad već nije bilo doživotne.