Bečkog instituta za zemlje u tranziciji

Hrvatskoj je BDP po glavi stanovnika manji nego 2007.

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Hrvatskoj je BDP po glavi stanovnika manji nego 2007.
20.01.2016.
u 12:15
Na ekonomska zbivanja u ovoj godini, istaknuto je, u znatnoj će mjeri utjecati na usporavanje kineske ekonomije i pad cijena nafte
Pogledaj originalni članak

Hrvatska, Slovenija i Ukrajina jedine su tri zemlje srednje i jugoistočne Europe koje još imaju manji BDP po glavi stanovnika nego 2007. godine, svim ostalima porastao je 10%, kazao je Bas Bakker, regionalni direktor MMF-a, jedan od sudionika redovite godišnje konferencije Euromoneyja posvećene jugoistoku Europe. Hrvatska je u raspravi o ekonomskim izgledima u godini koja je pred nama spomenuta nekoliko puta i kao zemlja koja se najsporije oporavlja te je tek 2015. okrenula leđa recesiji. Tako Michael Landesmann iz Bečkog instituta za zemlje u tranziciji smatra da će sve države u regiji ostvariti dobre stope rasta, izuzev Hrvatske.

Bečka konferencija okuplja predstavnike vlada, banaka, monetarnih vlasti i ostalih investitora pa su tako u Beču osim domaćina, ministra financija Hansa Jorga Schellinga koji je kazao da će Austrija morati povećavati deficit kako bi zbrinula 100.000 izbjeglica koji su kod njih zatražili azil, bili ministri iz Mađarske, Rumunjske, Srbije, Slovenije... Hrvatsku iz izvršne vlasti nitko nije predstavljao, no jako su aktivni bili predstavnici HNB-a na čelu s guvernerom Borisom Vujčićem. Premda smo spomenuti kao zemlja najsporijeg rasta, u nevezanom razgovoru svi će reći da Hrvatskoj samo treba dobra volja da se krene naprijed. Nova se vlada treba kloniti populističkih poteza, primjerice zamrzavanja drugog stupa, i posvetiti se konsolidaciji javne potrošnje, sređivanju stanja u javnim poduzećima te javnoj upravi.

Na ekonomska zbivanja u ovoj godini, istaknuto je, u znatnoj će mjeri utjecati na usporavanje kineske ekonomije i pad cijena nafte. Zaključak je da nema opasnosti od nove globalne recesije. Bakker je upozorio da je oporavak europske ekonomije slab, monetarne su mjere pomogle, no njihov pozitivan učinak nije bio ravnomjeran. Problem je što jeftin novac ne dolazi do zemalja kojima je najpotrebniji.•     

>>  Svjetska banka: Pozitivno smo iznenađeni ubrzanim rastom u trećem kvartalu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar @promatrač
@promatrač
13:03 20.01.2016.

Kako sad to ? - zar nam čitavo vrijeme ne govori Hrvatska raste da Hrvatska raste ? Ah to su oni sigurno mislili na dugove i nezaposlene.

DU
Deleted user
12:58 20.01.2016.

hoce li mi netko to objasniti.to je vrijeme Sanadera kad je krao(kako svi pricaju),a BDP-je po glavi stanovnika bio veci nego sad 2015 kad su postenjacine na vlasti!?

HA
hajduk1966
13:04 20.01.2016.

Orane kako ovo objasniti