Hrvatskom je veleposlanstvu u Sloveniji jučer predana nota slovenskog Ministarstva vanjskih poslova kojom je Hrvatska obaviještena o slovenskoj ratifikaciji ugovora o uređenju statusnih i ostalih pravnih odnosa preuzetih ulaganjem u nuklearku u Krškom njezinim iskorištavanjem i razgradnjom te Zajedničkom izjavom u povodu potpisivanja ugovora 19. prosinca 2001. godine u Krškom. U priopćenju slovenskog MVP-a navodi se da ugovor o NEK-u stupa na snagu s danom primitka note.
U noti koju je Vlada jučer primila nema nikakvih novih uvjeta, kakvi su najavljivani kroz slovenske medije ovog vikenda. Prema tim najavama, koje su, čini se, bileprobni balon, Slovenija bi u noti o ratifikaciji Hrvatsku obavijestila da mora primjenjivati direktive EU, koje nalažu skraćivanje ugovornih rokova za gradnju odlagališta nuklearnog otpada.
Nakon što su obje strane razmijenile note, Sporazum o nukealrki stupa na snagu. Hrvatska i Slovenija još moraju dogovoriti detalje i termine hrvatskog suptanja u posjed nuklearne elektrane. Dvije su države suvlasnici objekta u omjeru pola-pola, a na isti nain dijele prava i obaveze iz tog zajenikog ulaganja.
Damir Subašić, direktor Agencije za posebni otpad, kojeg smo zatekli upravo na konferenciji o sličnoj problematici u Beču, ističe da je Hrvatska u prednosti. - Mi moramo i inače sagraditi jedno odlagalište, ili samostalno ili u suradnji s nekom zemljom (možda i Slovenijom), jer bez toga ne možemo ući u EU. Zasad su sva istraživanja potvrdila lokaciju na Trgovskoj gori. Uza sve mjere zaštite okoliša i najmoderniju tehnologiju odlagalište neće biti opasno za ljude. Gradnja jednog takvog odlagališta stajala bi oko 100 milijuna dolara, a ono ne bi služilo samo za otpad iz Krškog, već i za radioaktivni otpad iz bolnica, industrije itd., kaže Subašić.
U međuvremenu su stigle i prve reakcije iz Hrvatske Kostajnice, čiji su predstavnici uputili pismo premijeru Račanu u kojem upozoravaju da neće raširenih ruku dočekati buldoždere na Trgovskoj gori, već će im blokirati pristup. Prikupljenih 15.000 potpisa protiv odlagališta na Trgovskoj gori izgleda da je samo uvod u ono što slijedi dobije li Hrvatska ponovno sva prava i obaveze u NEK-u.
V. Zagorac, D. Knežević