IRO:

'Hrvatskoj treba radikalna reforma sustava studentskog standarda'

Foto: Institut za razvoj obrazovanja
'Hrvatskoj treba radikalna reforma sustava studentskog standarda'
04.10.2013.
u 09:41
Na hranu odlazi više od 70% te na smještaj oko 15% ukupnih izdvajanja za financijske potpore studentima
Pogledaj originalni članak

Hrvatska bi trebala temeljiti nacionalni sustav financijskih potpora za studente na stipendijama koje se dodjeljuju prema kriteriju socioekonomskog statusa, kako bi studenti s financijskim teškoćama mogli pristupiti i uspješno završiti visoko obrazovanje, poručuju iz Instituta za razvoj obrazovanja.

Paralelno, Hrvatska treba razmotriti uvođenje studentskih zajmova s državnim jamstvima kao dodatnog mehanizma financijske pomoći za studente srednjih primanja. Naposljetku, Hrvatska bi trebala ukinuti neizravne potpore u obliku subvencija (za prehranu, smještaj, prijevoz, povoljni porezni tretman za rad preko studentskog ugovora), budući da subvencije trenutno koriste i studenti kojima financijska pomoć nije potrebna.

U sklopu projekta \"ACCESS: Prema pravednom i transparentnom financiranju visokog obrazovanja u Hrvatskoj\" , konzorcij uglednih međunarodnih stručnjaka i predstavnika hrvatskih visokih učilišta, državnih institucija, znanstvenih instituta, studentskih organizacija i nevladinih udruga izradili su preporuke za reformu sustava financiranja visokog obrazovanja u Hrvatskoj, uključivši reformiranje sustava financijskih potpora za studente.

U postojećem sustavu financijskih potpora za studente u Hrvatskoj, većina financijske pomoći studentima je u obliku neizravnih potpora kroz subvencije. Na hranu odlazi više od 70% te na smještaj oko 15% ukupnih izdvajanja za financijske potpore studentima. Socioekonomski status i financijska potreba studenata se uglavnom ne uzimaju u obzir pri dodjeli subvencija, već su u većini slučajeva dostupne svim redovitim studentima. Izravne pak potpore u vidu nacionalnih stipendija prima tek 6% studentskog tijela, a nacionalni sustav studentskih zajmova za koje jamči i/ili subvencionira država ne postoji. Glavni zaključak projekta jest da je nepotrebno subvencijama financirati one kojima financijska pomoć nije potrebna.

Pravednije je i učinkovitije financijske potpore usmjeriti na studente kojima je pomoć doista potrebna i bez koje imaju poteškoća pristupiti ili završiti visoko obrazovanje. Stoga, umjesto subvencija, stručnjaci projekta ACCESS predlažu da se sustav financijskih potpora temelji na izravnoj potpori u obliku stipendija i studentskih zajmova. Iznosi i omjeri tih potpora ovisili bi o socioekonomskom statusu studenata - studenti nižeg socioekonomskog statusa bi dobili primarno stipendije, dok bi zajmovi bili namijenjeni onima koji imaju financijske mogućnosti participirati u troškovima studiranja. Iznosi potpora bi morali biti dostatni za pokrivanje studentskih životnih troškova i školarina. Dodatno, stručnjaci projekta ACCESS zaključuju kako je nepravedno što izvanredni studenti trenutno nemaju prava na financijske potpore - potrebno je omogućiti svim studentima da pod jednakim uvjetima sudjeluju u sustavu potpora.

>> Skuplja hrana u menzama. \'Možda će prehrana biti kvalitetnija\'

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.