TRGOVINSKA UNIJA Iako formiranje nove asocijacije Zapadnog Balkana nije naišlo na odobravanje

Hrvatskoj treba tržište Balkana

Foto: import
Hrvatskoj treba tržište Balkana
28.01.2006.
u 19:19
Pogledaj originalni članak

Odluka Europske komisiji o formiranju potpuno nove asocijacije Zapadni Balkan (WBFTA) u čijoj bi trgovinskoj uniji Hrvatska bila zemlja predvodnik nije gotovo nigdje naišla na odobravanje. CEFTA je imala kvalitetan trgovinski okvir za države koje su nedavno ušle u EU pa treba inzistirati na njezinu proširenju.

U CEFTA-i su trenutačno osim Hrvatske Rumunjska i Bugarska, dok ostale države BiH, SiCG, Makedonija i Albanija trebaju steći uvjete kako bi se pripremile za sudjelovanje na tom tržištu tvrdi ministar gospodarstva Branko Vukelić te ističe kako nema govora da počne izrada nekoga novog ugovora koji bi podsjećao na trgovinsku uniju bivše Jugoslavije. Uz olabavljene kriterije te bi države u CEFTA-i trebale poštovati pravila WTO-a, ne bi smjelo biti neriješenih bilateralnih odnosa i međusobnih sporova, nepoštovanja ugovora o slobodnoj trgovini, a trebale bi imati i neki institucionalni oblik povezanosti s EU, zaključuje Vukelić. Hrvatskoj je važna regionalna suradnja, ali za nas bi nova trgovinska asocijacija poput Zapadnog Balkana značila nazadovanje i snižavanje kriterija poslovanja.

Morali bismo dugo čekati da se susjedne zemlje zakonima i praksom prilagode novim uvjetima trgovanja tvrdi Darinko Bago uime Udruge hrvatskih izvoznika. Željko Ivančević, upravitelj Zaklade za promicanje gospodarskih interesa RH, smatra da Hrvatska ne treba odbiti asocijaciju koju joj nudi EK.

Kada se vidi koliki su napori Hrvatske u liberalizaciji trgovine i jačanju tržišta prema EU, a da se nedovoljno čini na regionalnoj suradnji, smatram da bi, ako se odbace političke konotacije, Hrvatska imala interesa biti predvodnica nove slobodne trgovine na Balkanu kaže Ivančević te napominje kako bi to dovelo do stabilnosti u regiji i pozitivna gledišta inozemnih investitora prema Hrvatskoj, a sve uz još čvrstu potporu EU.

Pogledajte na vecernji.hr