Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU danas je reagiralo na izjavu Ivane Maletić (HDZ) o korištenju fondova EU.
Uvijek kada se dogodi dobra stvar, kada se prezentira neki novi projekt kao što je danas u Vladi predstavljen projekt povezivanja razdvojenog teritorija Hrvatske Pelješkim mostom, a koji će u najvećoj mjeri biti financiran iz EU fondova, eto nam HDZ-ove eurozastupnice Ivane Maletić uvijek s istom, nedovoljno kompetentnom i neutemeljenom pričom o nekom aspektu korištenja EU fondova.
Ovaj put o mogućem kašnjenju u uspostavi informacijskog sustava za upravljanje EU fondovima, mogućim problemima oko akreditacije sustava itd…
Prvo, ističemo da pripreme za akreditaciju sustava upravljanja i kontrole za EU fondove za programsko razdoblje 2014.-2020. idu predviđenim tijekom te su u intenzivnoj fazi. Trenutno je u tijeku tzv. samoprocjena sustava koju provodi Upravljačko tijelo prema okvirima zadanim EU regulativom.
Sustav je već uspostavljen, pripremljeni su svi potrebni dokumenti tijela u sustavu i u tijeku je spomenuta samoprocjena koja prethodi radu Neovisnog revizorskog tijela nadležnog za akreditaciju.
Nadalje, za razliku od prethodnog razdoblja 2007.-2013. dobivanje akreditacije sada nije uvjet za isplatu predujma (avansa) iz EU proračuna. Očigledno je da eurozastupnica Maletić nema spoznaja o tome.
Najbolji dokaz tome je već izvršena uplata avansa u Nacionalni fond pri Ministarstvu financija RH u iznosu od ukupno 223 mil. eura ili 1,7 milijardi kuna za novo proračunsko razdoblje 2014.-2020., a to nije konačni iznos.
Što se tiče usluga nadogradnje informatičkog sustava za upravljanje europskim strukturnim i investicijskim (ESI) fondovima za razdoblje 2014.-2020. godine, one su dio višegodišnjeg procesa (sljedeće tri godine) daljnjeg unapređenja i optimizacije poslovnih procedura upravljanja ESI fondovima, što uključuje razvoj dodatnih naprednih IKT rješenja za podršku tijelima u sustavu upravljanja i kontrole, ali i za podršku (potencijalnim) korisnicima sredstava, brzu i efikasnu razmjenu informacija i dokumenata kroz sustav e-kohezije.
U međuvremenu egzistira postojeći sustav koji smo dovršili prije nešto više od godinu dana. Taj sustav koristi se barem do kraja 2017. za praćenje provedbe operativnih programa u programskom razdoblju 2007.-2013.
Osim toga, isti taj sustav će, kroz prijelazne nadogradnje postojećih informatičkih rješenja koje su već u tijeku, zadovoljiti i minimalne zahtjeve nove EU regulative u području EU fondova. Napominjemo da se nova regulativa razlikuje od regulative za prethodno razdoblje (2007.-2013). Razlike u regulativi impliciraju uspostavu novih (dodatnih) rješenja za sve zemlje članice pa tako i za RH.
Na kraju, naglašavamo da ovakva dinamika akreditacijskog procesa nije bitno različita od dinamike većine država članica Europske unije. Podsjećamo na slične kritike iz oporbe o kašnjenju kod usvajanja programskih dokumenata, Partnerskog sporazuma i Operativnih programa kroz 2014. godinu. Na kraju, Hrvatska je bila u prvoj trećini svih EU članica s usvojenim programskim dokumentima, i pokazala uspješnost rada Vladine administracije na tom velikom poslu.
Važno je istaknuti i da akreditacijski proces teče usporedno s procesom provedbe operativnih programa odnosno financiranja projekata. Drugim riječima, spomenuti i već osigurani iznosi predujmova na razini 1,7 milijardi kuna, prema našoj procjeni dovoljni su za financiranje provedbe projekata do završetka procesa akreditacije sustava.
>> Grčić ponovno ne zna uspostaviti software za EU fondove
>> 'Pelješki most će se graditi, procedura gotova do kraja godine'
Tebe Grčiću više nitko ne shvaća ozbiljno.