Europska komisija ocijenit će program reformi Vlade premijera Tihomira Oreškovića kao dovoljno ambiciozan i obećavajući, a i smanjit će broj ekonomskih preporuka Hrvatskoj, kažu za Večernji list izvori upućeni u prekjučerašnju raspravu na zatvorenom kolegiju europskih povjerenika.
Predsjednik EK Jean-Claude Juncker i njegovi suradnici, naime, raspravljali su prekjučer o nacionalnim programima reformi svih 28 država članica prije no što sljedeći tjedan usvoje specifične ekonomske preporuke za svaku zemlju, a Hrvatska je nakon te rasprave ocijenjena kao zemlja koja ove godine neće biti istaknuta u preporukama kao problematična jer i njezin nacionalni program reformi, kao i brojčani pokazatelji o deficitu, djeluju dobro.
Manje preporuka
– Brojke izgledaju bolje nego što smo očekivali. A reformski program poprilično je ambiciozan. Naravno, ključna je implementacija tog programa, ali ambicioznost dokumenta djeluje obećavajuće – kaže jedan upućeni izvor iz EU dodajući da će Hrvatska dobiti manje ekonomskih preporuka nego prošle godine, kad ih je dobila šest. Godinu ranije, 2014., Hrvatska je od Komisije dobila osam preporuka. Trend smanjenja broja preporuka i fokusiranja na najbitnije reforme vidljiv je već dulje i nema veze s činjenicom da u Banskim dvorima sjedi nova Vlada.
Provedba do jeseni
Komisija se, tvrde izvori, sprema pozdraviti ambicioznost reformi koje je najavila nova Vlada, no i dalje će strogo pratiti implementaciju tih reformi kroz redovite nadzorne misije koje putuju iz Bruxellesa u Zagreb i kroz prijetnju da je moguće aktiviranje korektivne procedure u slučaju da se Vladine reforme i Komisijine preporuke ne implementiraju. U Komisiji su, tvrdi jedan drugi izvor, svjesni činjenice da su s novom Vladom dobili ambiciozniji hrvatski program reformi nego prošle i pretprošle godine, no “s druge strane postoji određen oprez zbog nevjerodostojnosti” koju su sve hrvatske vlasti sklone pokazivati u slučajevima kad je razlika između obećanog i ispunjenog uočljiva.
Iako neslužbeni izvori govore o Hrvatskoj u pozitivnim tonovima, ipak nakon dodatnih pitanja priznaju da bi Komisija mogla zauzeti negativniji stav u ekonomskom nadzoru Hrvatske “ako se do jeseni ne bi događale reforme”. U Europskoj komisiji nitko zasad ne komentira previranja u vladajućoj koaliciji u Hrvatskoj, no stručnjaci unutar EK koji prate Hrvatsku svjesni su činjenice da previranja unutar vlasti mogu smanjiti kapacitet Oreškovićeve Vlade za provođenje reformi.
>> EK pokrenula istragu o dozvoli njemačkih regulatora Deutsche Telekomu da ubrza prijenos podataka
Izvor iz Eu, hihi, zašto bi htio biti anoniman kad Junker otvoreno govori?! Treba autoru malo hihi popeglat image zlokine 6. na svijetu i uniziti očito dobar reformski program nove vlade ! Udbokužina ga mora barem malo smutit, jer oni su sigurni od Lustracije dok god pripomažu zlokiroizvođaću pakla, skup s njim