VOJNE MISIJE Uoči odlaska hrvatskih vojnika umirovljeni general K. Ćosić analizira stanje

HV kreće u ratne zone Afganistana

Foto: import
HV kreće u ratne zone Afganistana
21.05.2006.
u 20:19
Pogledaj originalni članak

U južnom dijelu Afganistana posljednjih dana zaredali su incidenti, u kojima je poginulo više od stotinu osoba, a stanje sigurnosti u čitavoj zemlji podignuto je na višu razinu. Poginulih vojnika, civila i pripadnika pobunjeničkih snaga ima na zapadu i istoku zemlje, a najžešći sukobi rasplamsavaju se na jugu, u provincijama Kandahar i Helmand, bivšim uporištima talibana. U takvim napetim okolnostima, za odlazak u sjeverni, donekle mirniji dio Afganistana priprema se 70-ak pripadnika 1. i 2. gardijske brigade u sklopu jačanja hrvatskog sudjelovanja u misiji ISAF.

Uspostava demokracije
O situaciji u Afganistanu uoči odlaska novog kontingenta naših vojnika ekskluzivno za Večernji list govori umirovljeni general i saborski zastupnik Krešimir Ćosić, koji je u posjetu sjevernom Afganistanu u sklopu izaslanstva Parlamentarne skupštine NATO-a.

 Stvari se s političke strane poboljšavaju i uspostavlja se demokracija, a incidenti, koji se uglavnom događaju na jugu, zapravo su reakcija na uspostavljanje institucija vlasti i usmjereni su na političku destabilizaciju  rekao nam je Ćosić. Hrvatski vojnici dolaze u sjeverni dio, gdje nema većih sukoba, kaže, iako su i u glavnom gradu Kabulu, koji je smješten na sjeveroistoku, mjere sigurnosti strože nego prije šest mjeseci kada je posljednji put bio tamo. Nova prijetnja koja se pojavljuje na jugu bombaši su samoubojice i postavljanje eksplozivnih naprava, za razliku od dosadašnjih izravnih sukoba i granatiranja, zaključuje analizu Ćosić.

Promatrački timovi
Od 2003. godine u sklopu je misije u Kabulu hrvatski vod Vojne policije, stožerni časnici i vojni obavještajci, a od prošle godine tamo je i četveročlani medicinski tim, dok je troje civilnih predstavnika u Feyzabadu. Sve hrvatske snage koje su dosad sudjelovale u ISAF-u bit će i dalje raspoređene na istim mjestima, a od novih snaga oko 40 hrvatskih vojnika bit će raspoređeno na poslovima osiguranja u Mazar-e-Sharifu, dok će ostatak biti podijeljen u nekoliko manjih pokretnih promatračkih timova za vezu (MLOT), koji će djelovati u Chaghcharanu i okolici.


Hrastić savjetnik u uredu NATO-a

Hrvatska u misiji ISAF od siječnja prošle godine sudjeluje i s dva policijska inspektora te jednim diplomatom u sklopu Pokrajinskog tima za obnovu (PRT) u Feyzabadu na sjeveroistoku zemlje. Veliko priznanje Hrvatska je dobila u studenome kada je diplomat Dražen Hrastić imenovan političkim savjetnikom u uredu Visokog predstavnika NATO-a u Afganistanu Hikmenta Çetina, bivšeg turskog ministra vanjskih poslova. Značaj tog imenovanja može se iščitati iz činjenice da nije uobičajeno da tu dužnost obavlja diplomat iz zemlje koja nije članica NATO-a, naglasio je Ćosić.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr