Novi model financiranja liječnika obiteljske medicine i službeno je počeo, a testni period trajat će do 1.travnja, do kada će liječnici biti plaćeni po starom. Riječ je o tome da se u ordinacije obiteljske medicine na već postojeći kompjutorski program dograđuje komponenta koja će detaljno pratiti njihov rad, pa će svaki liječnik na osnovu toga moći ostvariti i dodatnu zaradu.
Ovaj će program omogućiti da se prati rad liječnika na savjetovanju i prevenciji kroničnih nezaraznih bolesti – pojasnio je direktor HZZO-a Siniša Varga. U praksi to znači da će obiteljski liječnik posebno voditi svakog pacijenta koji boluje od kronične nezarazne bolesti i u njega bilježiti svaku posjetu, pregled, promjenu stanja i slično. U testnom će se periodu na taj način voditi oboljele od dijabetesa, kronične opstruktivne bolesti pluća i one s kroničnim žilnim oboljenjima – istako je Varga.
Ovakav način kontrole rada je potreban jer se, ne prati li liječnik oboljele od kroničnih bolesti, troškovi u zdravstvu učetverostručuju i prema procjenama na to se troši oko 30 posto zdravstvenog budžeta. Uštedjeti ćemo oko 6 milijardi kuna koje ćemo preliti u nove lijekove na listama – ustvrdio je Varga. Usto nastojat će se, kroz plaćanje dodatnih usluga, primarce motivirati da sve svoje pacijente, kao što je to običaj na Zapadu, pozivaju da bar jednom godišnje, najbolje oko rođendana, da dođu u ordinacije na kratak sistematski pregled.Ovo zadnje odnosi se i na pedijatre i ginekologe koji imaju ugovor s HZZO-om – naglasio je.
Bolnički limiti manji su za 0,78 posto i to zbog uklađivanja s proračunom, a strogo će se voditi računa da bolnički liječnici, kada je u pitanju laboratorijska dijagnostika, ne šalju pacijente da pretrage ponavljaju. Nije važno gdje je pacijent obavio pretrage jer svi su laboratoriji jednako licencirani, a pazit će se i da se ne prepisuje preširok dijapazon pretraga već samo one koje su po smjernicama indicirane za određenu bolest – pojasnio je Varga.
Inače, po anketi koju je u prosincu na uzorkuj od 800 ispitanika za HZZO provela agencija I SOS Plus više od 68 posto građana zdravstvu je dalo ocjenu dobar. Najveći su problem , kaže njih 36, 3 posto, liste čekanja, a najzdovoljniji su, njih 86 posto, stručnošću liječnika obiteljske medicine. Kada je korupcija u pitanju iako 14, 1 posto građana smatra je ima u sustavu, s njom se osobno susrelo oko 7 posto ljudi.
>>Istraživanje HZZO-a: Građani zdravstvo ocijenili s trojkom
Pa vi a vlasti nikako da shvatite da nisu problem liječnici, njih i tako za svaku sitnicu maltretiraju kontrolori HZZO-a (da ne kažem da se izživljavaju na njima), problem je HZZO. Tko će pratiti njih, ta institucija najveći je problem zdravstva u RH?