BEČ – Prigodom javne demonstracije svoje trenutačne internetske (sve)moći upadima u baze podataka nekoliko austrijskih saveznih ministarstava i tirolskog zdravstvenog osiguranja te krađom imena i kućnih adresa gotovo 25 tisuća policijskih dužnosnika u Austriji i više od 600 tisuća tirolskih osiguranika, hakerima je proteklih dana uspio još jedan velemajstorski potez: krađa privatnih informacija, imena, kućnih adresa i brojeva putovnica austrijskih tajnih agenata.
Konačni rezultat mogao bi biti raspuštanje i ponovna reorganizacija cjelokupne tajne službe u Austriji, piše austrijski dnevni list Kurier.
Isti izvor navodi kako su hakeri, otkrivši privatne podatke agenata učinili austrijsku tajnu službu „prozirnom“. I to na opće zadovoljstvo stranih tajnih službi, mafija i trgovaca oružjem, koji zadovoljno trljaju ruke jer nisu morali ni mrdnuti prstom da dođu do vrijednih podataka.
Kurier je objavio kompromitirajuće dokaze o relativno lakoj operaciji krađe strogo čuvanih podataka putem Googlea, potkrepljujući to slučajem jednog od „hakiranih“ protokola u kojem N.N., policijski djelatnik austrijskog Saveznog ureda za zaštitu ustavnog poretka i borbu protiv terorizma (BVT) opisuje osjetljive pojedinosti „provaljenih“ tajnih struktura tog ureda.
List navodi da put „provaljenih“ imena policijskih djelatnika koje je na svom Twitteru objavila austrijska hakerska organizacija „AnonAustria“, a koji bi mogli postati meta kriminalaca željnih osvete, vodi do Wikileaksa.
„Ta se imena tamo pojavljuju u spisima američkog veleposlanstva jer su navedeni djelatnici kod Amerikanaca pohađali antiterorističke tečajeve. A broj putovnice služio im je za identifikaciju“, piše Kurier. U nastavku izvještava i o slučaju S.T., 35-godišnjeg policijskog djelatnika BVT-a koji je od 24. do 28. kolovoza 2009. godine na slovačkoj Policijskoj akademiji u Bratislavi pohađao CTFP trening (Combating Terrorism Fellowship Program) američkog Ministarstva obrane, a čiju su privatni podaci također objavljeni na internetu.
Ministarstvo unutarnjih poslova Austrije tvrdi da njihov računalni sustav nije provaljen i da izvore podataka treba tražiti izvan MUP-a, primjerice kod sudova, gdje je ponekad nemoguće izbjeći legitimiranje policajaca.
Tajni agenti austrijske savezne vojske u znatno su boljem položaju jer sudovima i tijelima nacionalnog parlamenta, u slučaju da ih se pozove, nisu dužni davati osobne podatke.
Što se tiče tajnosti djelovanja, najzaštićeniji u svom poslu su agenti inozemne tajne službe austrijske savezne vojske (HNA), čiji je zadatak isključivo izvještavanje te za sobom u mreži ne ostavljaju nikakvih tragova, zaključuje Kurier.
Ako se hakerima ubrzo ne stane na kraj i ne zaustavi krađa i objava privatnih i tajnih informacija, mogla bi se, vrlo lako, uzdrmati cjelokupna sigurnosna arhitektura ove alpske zemlje.