RAZGOVOR

I Englezi slave Dan žena

09.03.2003.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

"Raditi je u redu, ali većina žena zapravo želi obitelj i djecu", samo je jedna od tvrdnji s kojom se ne slaže 25 posto muškaraca i 58 posto žena. To je dio istraživanja koje je nedavno predstavljeno na okruglom stolu "Žena u obitelji i radu", koji su u povodu Međunarodnog dana žena organizirali u Europskom domu u Zagrebu Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži i Vladin Ured za ljudska prava. Tim povodom razgovarali smo s moderatoricom skupa i predsjednicom saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Milankom Opačić.

VL: Kako odgovoriti na moguće primjedbe poput one: evo još jednog skupa organiziranog prigodno, uz Dan žena?

Opačić: Na žalost, u prošlom sustavu 8. ožujka slavio se na neprimjeren način. U posljednjih smo dvanaestak godina ipak uspjeli taj praznik podići na razinu koju zaslužuje. Nastojimo otvaranjem javnih rasprava o položaju žene obilježiti Međunarodni dan žena. Na taj se dan uglavnom gleda s ideološkog aspekta, pa mi je žao što se ta praksa ponovila i u hrvatskom parlamentu. Običaj je da se o mnogim međunarodnim danima kažu barem dvije uvodne rečenice, čak se ponekad čestitaju i imendani, međutim, predsjednik Tomčić, unatoč našemu pravovremenu upozorenju i molbi, nije smatrao da bi bilo primjereno izreći barem nekoliko rečenica. Nije riječ o stranačkom prazniku, nego o međunarodnom danu koji se obilježava svuda u Europi. Britanski je parlament, primjerice, odgodio dio rasprave predviđen za parlament, a na dnevni je red stavio raspravu o Međunarodnom danu žena.

VL: I u vašem odboru uglavnom su žene, kao i na ovom skupu. Zašto se muškarci ne uključuju?

Opačić: Još imaju predrasude, te smatraju kako je to isključivo dan kada žene moraju o nečemu raspravljati. Dobar je pomak bio prije nekoliko mjeseci, kad su ženske udruge pozvale muškarce da progovore o nasilju u obitelji. S vremenom će, nadam se, o pravima žena početi govoriti i muškarci.

VL: Na skupu je rečeno da žene često teže "dosezanju razine muškaraca". Kako to komentirate?

Opačić: I to je predrasuda. Želimo jednaka prava, startne pozicije i uvjete za sve.

VL: Istraživanja su pokazala da se ispitani poslodavci, odnosno muškarci, kad je riječ o pravima, deklarativno uglavnom slažu u stavovima sa ženama.

Opačić: Mi smo deklarativno za prava žena, djece i slično. No, u svakodnevnom životu drukčije činimo. Činjenica je da su žene u poduzećima u puno lošijoj poziciji. Trudimo se pomicati stvari i na zakonodavnoj razini . No, još je velik problem provedbe tih zakona, a to je stvar dugogodišnje edukacije. Ipak, to ne ide brzo ni u jednoj zemlji, pa ni kod nas.

Vesna Širanović

Pogledajte na vecernji.hr