Za sedamdesetak učenika osmih razreda u riječkoj Osnovnoj školi Nikole Tesle danas je u sklopu preventivne akcije "Živim život bez nasilja" održano zanimljivo predavanje o nasilju, s posebnim naglaskom na nasilničko ponašanje među mladima i načine na koje se ono može iskazivati i prepoznati.
Ova se akcija provodi na inicijativu MUP-a i u njezinu provođenju policiji su partneri stručnjaci iz ustanova Ministarstva obitelji i civilnih udruga, liječnici, socijalni radnici koji se bave tom problematikom, a svi imaju cilj - izgradnju kulture nenasilja među mladima i podizanje svijesti o tome da svako nasilje treba prijaviti, bilo ono u obitelji prema nekom od članova ili školi među učenicima.
Nakon predavanja koje je osnovnoškolcima održala Irena Božić iz Obiteljskog centra Primorsko-goranske županije, učenici su svojim sudjelovanjem u raspravi pokazali da im ovo nije prvi susret s temom nasilničkog ponašanja. Raspravljalo se o tome tko su djeca koja su najčešće žrtve nasilja i koji su znakovi prema kojima ih se može prepoznati. Učenicima je skrenuta pozornost kako su „promatrači“ oni koji i sami neizravno sudjeluju u činu nasilja bez obzira na to zašto ne žele istupiti iz “mase”. Najbolji način, zaključeno je, sprečavanja nasilja jest prijaviti ga, obratiti se roditelju, učitelju, pedagogu. Ne treba se sramiti zatražiti pomoć jer je to jedini način na koji se nasilje može zaustaviti. Tijekom predavanja učenici su pogledali i videospotove o nasilju u obitelji, a policajka za prevenciju Antonija Ferenčak podijelila je učenicima brošure i letke akcije i odgovarala na njihova pitanja o postupanju policije nakon dobivene prijave o nasilju.