Stara devizna štednja Ljubljanske banke

I slovensko veleposlanstvo u Zagrebu ovjerava potpis za 19 €

Foto: Ilustracija: Anto Magzan/PIXSELL
I slovensko veleposlanstvo u Zagrebu ovjerava potpis za 19 €
09.12.2015.
u 22:33
Svaki korisnik koji ima problema s ispunjavanjem zahtjeva može zatražiti sastanak sa savjetnikom, doduše u Ljubljani
Pogledaj originalni članak

Samo prvog dana podnošenja zahtjeva za verifikaciju neisplaćene stare devizne štednje 1. prosinca Fond Republike Slovenije za nasljedstvo primio je 600 zahtjeva. Do 4. prosinca taj se broj popeo na četiri tisuće.

No podnošenje zahtjeva još prate nesnalaženja. Kako bi se olakšalo štedišama i njihovim nasljednicima, Fond za nasljedstvo obavio je na svojim internetskim stranicama (www.srsn.si) upute na hrvatskom jeziku te obrazac koji korisnicima olakšava podnošenje zahtjeva, a kasnije – kad zahtjev preuzmu stručne službe za obradu – olakšava verifikaciju, kažu u Veleposlanstvu Republike Slovenije u Zagrebu, a potvrđuju i u slovenskom Fondu za nasljedstvo. Otamo kažu da su zasuti pitanjima štediša, među kojima su i ona trebaju li odvjetnika.

– Pomoć odvjetnika nije potrebna – naglašavaju.

U slučajevima kad je stranka već predala punomoć za provedbu postupka verifikacije, može bilo kad, ako to želi, tu punomoć opozvati, objašnjavaju.

Svaki korisnik koji ima problema s ispunjavanjem zahtjeva može zatražiti sastanak sa savjetnikom, doduše u Ljubljani, te će mu dodijeliti termin. Do Ljubljane se mora potegnuti i za predaju zahtjeva. Druga je opcija poštom na adresu Glinška 3, no potpis tada mora biti ovjeren.

To se može učiniti u Hrvatskoj jer dvije države imaju bilateralni ugovor o priznavanju ovjera. Potpisi se mogu ovjeriti i u diplomatsko-konzularnim uredima Slovenije u inozemstvu. Konkretno, u Hrvatskoj se potpis može ovjeriti u veleposlanstvu Slovenije u Zagrebu, za što se plaća 19 eura (oko 145 kuna). Iako Slovenija ima i konzulat u Splitu, oni ne obavljaju ovjere. Naime, počasni konzul Branko Roglić nema takvih ovlasti. Podsjećaju da nema mjesta panici – svi koji imaju štednju, odnosno svi vlasnici knjižice te oni koji su zakonski nasljednici, imaju rok od dvije godine da podnesu zahtjev za povrat novca. 

>> Od sutra zahtjevi za povrat stare devizne štednje Ljubljanske banke

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PE
peugeot
10:25 10.12.2015.

Problem je u tome sto ce Republika Slovenija i pored toga sto je u Strasbourgu donesena definitivna presuda po kojoj Slovenija mora da povrati novac stedisama stare devizne stednje u Ljubljanskoj banci nastaviti u praksi sa metodama "odugovlacenja" isplate stedisa iz HR i BiH, "kocenja", "usporavanja", "kupovanja na vremenu", metodama "birokratskih smicalica", stavljanja "na stranu" starijih ljudi stedisa stare devizne stednje cekajuci da umru i da ih Slovenija nikad ne isplati. OPREZ, KRAJNJI OPREZ!!

KP
karlo.petrik
12:00 10.12.2015.

Glavno da kamata na stednju raste pa nije problem cekanja , kasnije isplate vece kamate. Glavno je da je konacno Slovenija pristala na isplate.

PE
peugeot
13:37 10.12.2015.

@karlo.petrik - Vi ste ocito zaboravili na inflaciju kad tako mislite, ili ste Slovenac ?