Kako je ovo moguće?

I sutkinja Domić ekspresno je mijenjala vlasnike zemljišta

Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
I sutkinja Domić ekspresno je mijenjala vlasnike zemljišta
10.11.2010.
u 21:50
Najčudnije u slučaju 'nestali' jest zašto je sutkinja Dujmović zaključila da je za 58 vlasnika nepoznato boravište pa im onda imenovala zastupnika.
Pogledaj originalni članak

Priča o zadarskom zemljištu otvara cijeli niz pravnih pitanja, neugodnih i za sutkinju Općinskog suda u Zadru Sanju Dujmović i za tadašnje odgovorne ljude u gradu Zadru, Božidara Kalmetu i Anu Lovrin. Prema onome što kažu njih dvoje, kao i sadašnji zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić, grad je postao vlasnik zemlje na temelju odluke iz 1986., kad je Skupština općine Zadar donijela rješenje o deposedaciji, odnosno oduzimanju zemljišta kako bi se na njemu sagradila škola.

Vlasnici zemljišta tvrde da naknadu za oduzetu zemlju nikad nisu dobili, a sutkinja u svojoj presudi navodi da se naknada vlasnicima isplaćivala, na temelju iskaza svjedoka koji je osamdesetih vodio postupak deposedacije. Međutim, zašto je sutkinja zaključila da je 58 vlasnika – odsutno i nepoznata boravišta pa im imenovala zastupnika, odvjetnika koji se nije ni pojavio na ročištu?

– To je zaista pomalo čudno – kaže zadarski odvjetnik Šime Pavlović, koji dodaje da je sutkinja Dujmović poznata kao korektna sutkinja.

Zagrebački odvjetnik Jadranko Črnko, poznat po kritikama načina na koji se u nas vode zemljišne knjige, kaže kako su bivši vlasnici morali svoju zemlju dobiti natrag jer na tom terenu nije bila sagrađena škola, dakle nije bio iskorišten za namjenu zbog koje je zemlja oduzeta. To proizlazi iz Zakona o vlasništvu koji je stupio na snagu 1. siječnja 1997., pa je neobično što ništa nije učinjeno ni šest godina nakon toga, 2003., što to nije uzeto u obzir na sudu...

Ovaj slučaj podsjeća i na akcije bivše bračke sutkinje Ivane Domić, protiv koje je vođen kazneni postupak zbog sličnih sudskih ekspresnih postupaka u kojima je zemlja – cijeli niz vrlo vrijednih čestica na Braču – mijenjala vlasnike. Ivana Domić nepravomoćno je ipak oslobođena, ali sad se čeka pravorijek Vrhovnog suda.

Što na sve kažu u zadarskom tužiteljstvu? Kad su pročitali tekst, tražili su spis sa Županijskog suda i istoga ga dana vratili pa su sad upućeni u to kako se priča odvijala na sudu. U ovom trenutku neki su od vlasnika dobili od suda pravo na ponavljanje postupka, a neki nisu, kaže Slobodan Denona, glasnogovornik Županijskog državnog odvjetništva u Zadru, te dodaje kako se nikakva obrada ne vodi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar jovanhovan
jovanhovan
22:23 10.11.2010.

Kriminalka u redovima sudaca. Nije jedina!

PI
prava istina
09:26 11.11.2010.

Dok se ne uvede Ustavno načelo da smo svi pred zakonom jednaki i dok se uvede da sva pravosudna tijela jednako odgovaraju pred sudom za svoja djela, u ovoj državi se neće kriminal satrti. Nije logično da jedan liječnik odgovara kazneno za svoje pogreške a sudac recimo ne. Kao oni navodno sami pred sobom odgovaraju i smiješne su te institucije koje su samo formalno koje kažnjavaju suce ako oni pogriješe a evidentno su učinili veliku štetu. Dok će se uvesti jednaka odgovornost pred zakonom pravosudnim tijelima bit će rješavanja kriminala onako kako treba. Ovako je sve besmisleno.

Avatar vh1
vh1
08:48 12.11.2010.

Tako hadezenjare kradu tuđu zemlju. Oni su gradove došli na krilima komunizma, bez love i rasparanih gaća. Njima domoljublje služi za pljačkanje domicilnih zadrana.