“O strateškoj komunikaciji EU za borbu protiv propagande trećih strana” naslov je rezolucije koju je nedavno usvojio Europski parlament. Pod “trećim stranama” misli se na Rusiju, koja je odmah odgovorila da je ta rezolucija dokaz propadanja zapadne demokracije.
“Nadamo se da neće biti cenzure prema ruskim medijima”, poručila je Moskva Europi. Putinova Rusija drži lekcije Europi o demokraciji i novinskim slobodama? Došli smo do apsurda da iz Rusije, gdje novinare i ubijaju, upozoravaju na cenzorsku rezoluciju EU u kojoj se kao sredstva proruske propagande spominju ruska agencija Sputnik i ruska televizija RT.
Nalazimo se u propagandno-dezinformacijskom ratu. Takvo ratovanje nazvano je i hibridnim, a riječ je o vojnoj strategiji koja spaja konvencionalni, nepravilni i cyber rat. Taj se pojam prvi put spominje 2006. u sukobu Izraela i Hezbollaha, ali ako bi se mogao utvrditi neki datum početka hibridnog rata, onda je to vezano uz rusku aneksiju Krima 2014.
Prema rezoluciji/optužbi usvojenoj u Europarlamentu, Rusija financira i neke europske stranke koje se bore za raspad EU. No Moskva je posebno jaka u lansiranju informacija kojima se zbunjuje čitatelja u europskim zemljama i na koje nasjedaju mrzitelji kapitalizma, liberalizma i Amerike.
Za rusku agenciju Sputnik, koja objavljuje informacije na više jezika, pa i na srpskom (na latinici i ćirilici), pišu i neki talijanski novinari ljevičari kojima je i list Unità, glasilo bivšeg KP-a koje je osnovao komunistički čelnik Antonio Gramsci, desničarski.
Podsjetimo i da je prenio i anti-NATO i anti-EU stajališta hrvatskog parlamentarca Ivana Pernara. I u Hrvatskoj ima sajtova koji hvale Putina, a onda se to prenosi i na društvenim mrežama. Sajt Dalicom news&web ide i korak dalje pa piše: “Papa Franjo, koji je pod kontrolom crnoga pape Adolfa Nicolasa, uspio je za posjeta Rusiji diskretno poručiti da samo Putin može spasiti svijet od zločinaca koji su ga naumili uništiti.” Jedino se ne zna kada je papa Franjo bio u Rusiji, ali za hibridni rat to nije važno.
Valja samo napomenuti da je za tu rezoluciju-optužbu, koja je "usvojena" u EU parlamentu, glasovalo 304 parlamentaraca, da je protiv bilo 179 a da je 208 bilo suzdražano. Dakle, sve u svemu, apsolutna većina europskog parlamenta smatra da nije potrebno poduzimati mjere protiv 'ruske propagande'. To mora da je porazno za rusofobe...