Kako je imunitet parlamentarnih zastupnika riješen u drugim zemljama

I u Rusiji političari od kazni bježe u parlament

Foto: import
I u Rusiji političari od kazni bježe u parlament
24.01.2008.
u 19:38
Pogledaj originalni članak

Andrej Lugovoj, špijun kojeg Britanci sumnjiče za ubojstvo Aleksandra Litvinenka, odnedavna je od kaznenog progona zaštićen i imunitetom koji uživaju članovi ruske Dume. Rusija je još jedna od rijetkih zemalja u kojoj imunitet zapravo služi za zaštitu od kaznenog progona, no i ondje je već ukinut imunitet, doduše vođi Muslimanskog saveza Nadiru Kačilajevu.

No uhićenje i proces izbjeglo je prije toga više ruskih parlamentaraca, među njima i Vladimir Žirinovski.  Svijet je podijeljen na nekoliko zona imuniteta, no danas se imunitet ipak svodi samo na štit za slobodu govora, ali ne i za kaznena djela.
Prof. dr. Josip Kregar, dekan Pravnog fakulteta, upozorio je ovih dana kako u ruskoj Dumi jedan od 28 zastupnika ima kaznenu prijavu! 

Britanski se model, u kojem imunitet štiti zastupnika samo tako da ne odgovara za izgovoreno u parlamentu, osim u toj zemlji, primjenjuje i u zemljama Commonwealta  Kanadi, Australiji, Novom Zelandu te u Skandinaviji. Drugi je model francuski, u kojem zastupnici imaju spomenuti imunitet, tzv. imunitet neodgovornosti za izraženo mišljenje, ali i imunitet nepovredivosti, u kojem zastupnik ne može biti uhićen bez prethodne suglasnosti predstavničkoga tijela.

Takav je model na snazi u Hrvatskoj te u Španjolskoj i drugim zemljama koje su se svojedobno ugledale na francuski Ustav. No, upozorava prof. Kregar, danas je jasna težnja da se imunitet ne pojavljuje kao povlastica pojedinca, člana parlamenta, nego zaštita integriteta toga tijela, parlamenta.

Europski parlament, za razliku od ruske Dume, imunitet ukida praktično automatski, a takvih je slučajeva bilo već 70. Tako je omogućeno i suđenje francuskom desničaru Le Penu za nijekanje holokausta, kad je novinaru, kojem se također sudi, rekao kako njemačka okupacija u Francuskoj "nije bila posebno okrutna".

Zanimljivo je i da je imunitet kako je reguliran u Hrvatskoj zapravo samo gotovo prepisano rješenje iz bivše Jugoslavije. Kako bilo, jesu li pisci Ustava zaista htjeli da Sabor posebno odlučuje o dozvoli za kazneni progon, a onda još i o dozvoli za pritvaranje? Prof. dr. Ivo Josipović ocjenjuje kako je vjerojatno nakana bila da se zastupnik zaštiti od uhićenja bez odluke parlamenta, a ne od pritvaranja kad Sabor odobri kazneni progon.

Vjerojatno i jest tako, no tekst ipak ostavlja dvojbe  pa je moguće da će, zbog toga jer je Sabor umjesto suda praktično pustio Glavaša iz pritvora, Ustav i u tom dijelu pretrpjeti promjene.

Pogledajte na vecernji.hr