Službenim otvorenjem Ureda za podršku žrtvama i svjedocima u Županijskom sudu Sisak se svrstao među sedam hrvatskih gradova u kojima je građanima u sudskim postupcima olakšano davanje iskaza. Organiziranje ureda zajednički je projekt Ministarstva pravosuđa RH i programa Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj.
I emotivna potpora
– Pružanjem usluga savjetovanja građanima koji su dolaskom na sud često pod stresom i pritiskom, ostvaruju se novi, viši standardi u sudskoj praksi. Na taj je način sucima olakšano dolaženje do iskaza, odnosno mjerodavnih podataka. Krenuli smo s najtežim kaznenim djelima, ratnim zločinima, a potom područje pružanja usluga proširujemo i na druga kaznena djela - rekao je za svečanosti u sisačkom Županijskom sudu predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin.
Nerijetko je za svjedoke ili žrtve kaznenog djela dolazak na sud traumatično, zbunjujuće i nelagodno iskustvo. Kako bi im se pri tome pomoglo i ponovno uspostavilo povjerenje u sustav kaznenog pravosuđa, u uredu im se daje emotivna potpora te korisne informacije o pravima svjedoka. Uredi, međutim, ne pružaju pravne savjete ili psihološku pomoć.
Pomoć za 190 građana
Do otvaranja ureda u Sisku pomoć su svjedocima i žrtvama pružali volonteri i stručnjaci zagrebačkog ureda. Kako je spomenula državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Tatjana Vučetić, u Sisku je takvu pomoć već koristilo 190 građana. S početkom rada ureda u Sisku sudske je djelatnike i druge goste upoznala njegova voditeljica Emina Hrvatin. Takav oblik pomoći, kojom se smanjuje nelagoda i zbunjenost na sudu, još nitko nije odbio, a prema riječima građana svi su je primili sa zahvalnošću.