Ni banke ni Udruga Potrošač nisu uspjele s revizijom u slučaju “Franak” jer ih je Vrhovni sud odbio, što znači da pravomoćna odluka Visokog trgovačkog suda ostaje nepromijenjena, potvrđeno nam je danas iz odvjetničkog tima Potrošača na čelu s odvjetnikom Nikšom Valjalom.
Odvjetnici danas nisu iščitavali detalje odluke Vrhovnog suda koja će sutra, ako je preuzmu sve stranke, biti objavljena i na internetskoj stranici Vrhovnog suda. Objema stranama sada preostaje da se obrate Ustavnom sudu, ali tu su mogućnosti da se izmijeni revizijska odluka Vrhovnog suda odnosno pravomoćna presuda Visokog trgovačkog suda, bitno sužene. Po svemu sudeći objema stranama, i bankama i potrošačima, preostaje individualno rješavanje problema kroz dogovorno ili sudsko rješenje. S obzirom da su već donesene prvostupanjske odluke u korist građana s kreditom u švicarskim francima ali i protiv banaka, može se očekivati da će o broju parnica koje će se voditi te o javnim i političkim pritiscima u predizbornoj godini, ovisiti odluka banaka hoće li ići u sporenje s građanima ili na dogovor oko povrata preplaćenih promjenjivih kamatnih stopa. S obzirom na početnu neizvjesnost dok se ne donesu pravomoćne presude, vjerojatnije je da će banke u početku pratiti stanje vodeći računa i o svom poslovnom imidžu, ali i vagati što im je isplativije voditi sporove i plaćati sudske troškove ili dogovorom prekinuti tu agoniju koja se po sudskim hodnicima može povlačiti još godinama. Što se više sporova bude vodilo, to će i banke biti stimuliranije da izbjegnu parnice.
S tim da, kako smo u iščekivanju revizijske odluke Vrhovnog suda već pisali, vrijeme radi za banke jer teku zastarni rokovi i smanjuju se svote koje će banke eventualno morati isplaćivati. I oko toga postoje dvojbe, jesu li zastarni rokovi prekinuti podnošenjem kolektivne tužbe u travnju 2012. ili nisu, odnosno teku li rokovi unazad od pravomoćne presude u srpnju 2014, s obzirom na opći petogodišnji zastarni rok za potraživanja.
Traži li se veći iznos, pa se ispostavi u parnici da je za neko razdoblje nastupila zastara, tužitelji će, ovisno o neuspjehu, plaćati parnične troškove. Iščekivanjem pak da sudovi to riješe, te da ujednačenjem sudske prakse svatko zna na čemu je, trebat će vremena, a vrijeme je, ponavljamo, na strani banaka.
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić, iako nema informacija o odluci Vrhovnog suda oko slučaja Franak, gostujući u Dnevniku Nove TV kazao je kako mu je drago da je priča konačno 'presječena'.
- Nemam apsolutno nikakvu informaciju o tome, meni je samo drago da je to konačno presječeno. Jer ta presuda je visjela dugo, očekivala se. Ja stvarno ne znam što je, znat ću kad i vi, idemo vidjeti što se dogodilo. Tu, ako je priča završila, a mora završiti, mogu se početi graditi neki novi odnosi- rekao je Miljenić za Dnevnik Nove TV.
>> Udruga Franak prijavila Poreznoj upravi 4 viceguvernera HNB-a
u hrvatskoj nema bankarstva već je sve svedeno na čisto lihvarenje ,, tu štima sve da neštima ---- a ništa ovdje slučajno nije