Pravosudni službenici i namještenici prihvatili su danas ponudu Vlade da im se plaće povećaju za 12 posto i da im se plate dani provedeni u štrajku čime je, nakon puna 52 dana, prekinut jedan od najduljih štrajkova u modernoj Hrvatskoj. Odlučeno je to nakon provedenog izjašnjavanja među štrajkašima koji su ujedno i članovi Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN), a o ishodu izjašnjavanja javnost je izvijestila predsjednica tog sindikata Iva Šušković. Po podatcima koje je iznijela jasno je da su se štrajkaši doslovno po pola podijelili oko ove odluke - od 47 podružnica, ponudu Vlade prihvatilo je njih 25.
– Štrajkaški odbor donio je odluku da se ovakva ponuda prihvaća, s time da je jedan član bio protiv. Evidentno je da je članstvo podijeljeno i da nisu svi zadovoljni, ali mi smo ovim štrajkom pokazali jačinu i solidarnost. Dokazali smo da smo dobar socijalni partner i očekujemo od Vlade da u idućem razdoblju to također pokaže – poručila je Šušković.
GALERIJA Pravosudni službenici u prosvjedu ispred NSK gdje se održava sjednica GSV-a
A iz podataka koje je sindikalistica iznijela postali su jasni i uzroci napete atmosfere koja se tijekom današnjeg dana mogla naslutiti u neslužbenim razgovorima sa štrajkašima. Dio naših sugovornika upozoravao je kako je među službenicima nemali broj onih kojima je štrajk već postao pretežak, što nije čudno s obzirom na pritiske s kojima se štrajkaši uvijek moraju nositi, od odnosa na radnom mjestu nadalje. No, velik broj štrajkaša i dalje je bio spreman štrajkati, jer su procjenjivali da je Vladina ponuda premala i da je stigla prekasno.
Naime, sindikalci otpočetka upozoravaju na potplaćenost zaposlenih u pravosuđu i tvrde da se glavnina plaća kreće između 500 i 750 eura. Kako bi nadoknadili zaostajanje za drugim službama, tražili su od 400 eura neto za sve, a taj je zahtjev spušten na 300 eura nakon što je u lipnju odlučeno o dodatku za sve službe od 60, 80 i 100 eura, ovisno o koeficijentu. Da su prihvatili najnoviju Vladinu ponudu, službenicima u pravosuđu plaća bi po neslužbenim izračunima porasla između 60 i 90 eura, a s ranijim dodacima ukupno bi to, računaju naši izvori, bilo blizu polovice iznosa povišice koji su tražili štrajkom. Dakle, nešto manje od 150 eura. A to bi, komentirali su danas neki štrajkaši, možda i bilo prihvatljivo da je ponuda došla u prvom ili drugom tjednu štrajka, ali nakon puna dva mjeseca više nije dovoljno.
VEZANI ČLANCI:
No, ponuda je na kraju prihvaćena, a važan njezin dio svakako je onaj kojim je Vlada SDLSN-u i službeno zajamčila sudjelovanje u izradi novih koeficijenata, koji bi s novim sustavom plaća u državnoj upravi trebali vrijediti od početka iduće godine. Taj je sindikat, podsjetimo, nakon prijenosa ureda državne uprave pod kapu županijskih vlasti izgubio reprezentativnost pa sve službenike u državnoj službi u kolektivnim pregovorima sada zastupaju samo dva policijska sindikata.
A izostanku dogovora oko ovog štrajka uvelike je pridonio i negativan stav Sindikata policije Hrvatske, koji je kao reprezentativni sindikat ispregovarao i potpisao spomenuti memorandum i dodatak na plaću. Iz tog sindikata protive se bilo kakvom parcijalnom povećanju plaća u državnoj upravi pa će biti zanimljivo pratiti njihovu reakciju na informaciju o dogovoru između Vlade i štrajkaša u pravosuđu.
VIDEO Milanović o štrajku u pravosuđu: Nakon što se to iscrpi, vratit će se na posao i zabušavati
Očekujem od sindikata policije da zatrazi istu povišicu jer ovi na sudu nemaju najmanje place, ima nas koji smo potplaceniji od njih, a radimo više od njih. Opet nepravde koje moramo trpiti ili bude jos štrajkova?