Nobelova nagrada za mir

ICAN - trn u oku nuklearnih sila

Foto: Reuters/Pixsell
ICAN - trn u oku nuklearnih sila
07.10.2017.
u 13:14
Rad je ICAN-a od posebne vrijednosti zbog vremena u kojem tenzije zbog Sj. Koreje i Irana ostaju visoke. U Oslu se očekivalo da će nagradu dobiti Federica Mogherini i iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif.
Pogledaj originalni članak

Koalicija nevladinih organizacija u 101 zemlji, International Campaign to Abolish Nuclear Weapons odnosno ICAN, dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir.

Ove je godine bilo 318 nominacija, kao i uvijek lista je predloženih raznolika – Lions Club International, Julian Assange, Leonardo DiCaprio, papa Franjo, Bugarska pravoslavna crkva, David Bowie, Vladimir Putin, Donald Trump... Koeficijent za posljednju dvojicu na nekim kladionicama bio je 100, što jednog trumpovca nije spriječilo da uplati tri tisuće funti, a bilo je oklada i da će Trump i Putin zajedno biti laureati. Favoriti su ipak bili papa Franjo, Angela Merkel i Bijele kacige.

Još zanimljivije, ukupno je na oklade za Nobelovu nagradu za mir uloženo deset milijuna funti, 60 posto više nego prošle godine, kako već donosi “Guardian”. Čak se ICAN nije spominjalo kao realnoga kandidata za nagradu. Ipak, čini se da je odbor za dodjelu izborom ICAN-a dobro postupio. Iako se okončanjem hladnog rata činilo da mogućnost nuklearnog rata u svijetu naglo pada, danas kao da se približavamo nekadašnjim točkama usijanja. Samo s drugim sudionicima.

SAD je još tu, no novi su mu suparnici Sjeverna Koreja i Iran. Dodatni je pritisak na odbor možda bila i situacija u Mjanmaru gdje vlast, za koju ipak odgovara jedna od recentnih laureatkinja Aung San Suu Kyi, progoni manjinu Rohindže. Više od 400.000 potpisa prikupila je peticija da joj se nagrada oduzme nakon što je propustila ne samo učiniti nešto nego čak i javno osuditi taj progon. Nitko ne može imati prigovor na izbor ICAN-a.

Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell


 

Mirovna koalicija pokrenuta je 2007. godine te je do danas okupila 468 partnera u 101 zemlji. Izravno je zaslužna za sklapanje i implementaciju Sporazuma o zabrani nuklearnog oružja koji su poduprle 122 zemlje članice UN-a. Sudeći prema kuloarskim informacijama, odbor za dodjelu Nobelove nagrade uglavnom je razmišljao u smjeru zabrane atomskog oružja. Jer, kao favoriti su neposredno prije proglašenja laureata spominjani iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif te europska šefica za vanjske poslove Federica Mogherini zbog uloga u postizanju sporazuma s Iranom.

Izbor ICAN-a za dobitnika nagrade svakako je i opomena za devet nuklearnih sila koje su odbile potpisati sporazum, štoviše, proglasile su ga opasnim. Iako one ukupno posjeduju 15.000 nuklearnih bojevih glava. Ipak, sporazum će postati pravomoćan kada ga potpiše barem 50 zemalja. Čelnica ICAN-a Beatrice Finn izjavila je kako je mislila da je poziv s viješću o nagradi šala sve dok to nije vidjela na TV-u.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

LA
LawAbidingCitizen
09:16 08.10.2017.

hahahaha hahahaha hahahaha ten u oku.... boli li je ga penis uopće za vas ?