Ipak ostaje

'Idem iz Sirije, vraćam se u Siriju'

Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
Foto: Reuters/Pixsell
Sirija
Foto: Reuters/Pixsell
Sirija
Foto: KHALIL ASHAWI/REUTERS/PIXSELL
Sirija
26.10.2019.
u 06:00
Trump se uplašio da bi sve naftno bogatstvo nakon napuštanja sirije mogli iskoristiti Rusija i Iran
Pogledaj originalni članak

“Razgovarao sam sa zapovjednikom kurdskih snaga Mazlumom Abdijem i kazao mu da se kurdske snage povuku do naftnih polja u istočnoj Siriji i stave ih pod svoju kontrolu”, kazao je američki predsjednik Donald Trump pozivajući Kurde na masovnu migraciju u pustinju, na naftna polja.

Nakon što je naredio povlačenje tisuću američkih vojnika sa sjeveroistoka Sirije te zabio nož u leđa Kurdima otvorivši put Erdoğanu za vojnu operaciju, nakon što je shvatio da bi Rusi mogli zauzeti sva naftna polja nakon dogovora s Erdoğanom, Trump se predomislio i ipak odlučio ostati u Siriji te je naredio Pentagonu da napravi plan kako da američka vojska ostane na sirijskim naftnim poljima. Borba protiv ISIL-a u Siriji SAD-u je donijela jedan od najvažnijih dobitaka, a to je kontrola naftnih polja u istočnoj Siriji. Nakon što je Erdoğan sklopio sporazum s Putinom, Trump se ponovno okrenuo Kurdima, što je potvrdio i visoki dužnosnik Pentagona kazavši da će SAD u istočnu Siriju poslati dodatne snage kako bi čuvale naftna polja te da će ta operacija biti izvedena u koordinaciji s kurdskim Sirijskim demokratskim snagama (SDF).

Istodobno je republikanski senator Lindsey Graham kazao kako “postoji plan glavnog stožera koji bi mogao funkcionirati, a mogao bi nam dati ono što nam je potrebno za onemogućavanje povratka ISIL-a i iranskog preuzimanja nafte” ističući kako je “malo ohrabren jer nastaje plan koji će ispuniti sve naše temeljne ciljeve u Siriji”.

U međuvremenu, tristo ruskih vojnika raspoređenih u Čečeniji, poslano je kao pojačanje na sjeveroistok Sirije koji će “obavljati posebne zadatke” na temelju rusko-turskog dogovora o povlačenju Kurda.

U priopćenju ruskog ministarstva obrane stoji da će vojnici biti raspoređeni u pojasu širokom 30 kilometara duž sirijsko-turske granice, kako je definirano u ugovoru o povlačenju kurdskih snaga koji su potpisale u Ankara i Moskva te kako je u Siriju poslano još 20 ruskih oklopnih vozila.

Predsjednik Čečenije Ramzan Kadirov potvrdio je nedavno da je da je većina pripadnika ruske vojne policije koja patrolira u Siriji zapravo Čečenci.

Nakon ruske vojne intervencije i pomoći Basharu Al-Assadu 2015. te postrojbe iz Čečenije su već u nekoliko navrata bile raspoređivane, posebno nakon bitke za Alep 2016.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MX
Mister X
13:14 26.10.2019.

Trump se uplašio da bi sve naftno bogatstvo nakon napuštanja Sirije mogli iskoristiti Rusija i Iran-koji imaju toliko nafte i ne smije ni svoje prodavati sad će još to vuči sebi , pa su ga nagovorili prijatelji demokratski saveznici to si usput osvojio pored onoga u Iraku i Libiji naravno Afganistanu , pa zašto da to isto ne otmeš kad ti nitko ne može i ne će niti smije da to spriječiti, a vrlo je jednostavna pljačka plijen naplata za rasturanje Sirije za pobjedu nad Sirijom ... Rusija je bijeda koja smo gleda nema prave saveznike , naravno i Rusija i Iran ima svoje nafte i plina . A ovdje iz Sirije može cijeli zapad i Amerika izvlačiti za nula,nula dolara i bogatiti se diktiranjem visokom cijenom u svijetu doživotno ... Kako vidimo Jadni Rusi i Kinezi nikako da se opameti i ugledaju što se to i kako bori protiv "terorizma" , Sirije Libije Iraka i Irana . I vječno Afganistana , Oni nemaju nikoga da pokažu kako su i oni pametni i funkcioniraju demokratskim sistemom i da osvoje besplatnih bogatstava ........

SE
serđo12
07:43 27.10.2019.

Martin iz Zagreba Martin u Zagreb !

XA
xaron
06:37 27.10.2019.

Ameri su očigledno prejaki za ostatak svijeta, te mogu da rade šta hoče.