Konzultacije


Idući tjedan dogovor Vlade, Sabora i predsjednice: U odbor za proslavu i zapovjednici Oluje

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
Idući tjedan dogovor Vlade, Sabora i predsjednice: U odbor za proslavu i zapovjednici Oluje
14.04.2015.
u 22:45
Odluku o scenariju obljetnice neće donijeti Vlada sama
Pogledaj originalni članak

Odluka o scenariju obilježavanja 20. obljetnice VRO “Oluja” u Kninu i vojnog mimohoda u Zagrebu ne bi ipak trebala biti usvojena samo u režiji Vlade RH, a bez stava predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović ili usprkos njemu. Takva se mogućnost spominjala nakon što su stigle informacije da se Vlada i Pantovčak nisu složili. Večernji list doznaje da je u pripremi još jedan pokušaj završetka ove priče bez velikog skandala – navodno bi se idućeg tjedna trebali sastati šefica države te šefovi Vlade i Sabora RH i mjerodavni ministri.

U Vladi potvrđuju da traju konzultacije s predsjednicom te naglašavaju da će ona, kao vrhovna zapovjednica, “biti uključena u sve pripreme za obljetnicu Oluje”. O spekulacijama da će Vlada već na sjednici u četvrtak sama donijeti odluku o svečanosti, sugovornik iz Banskih dvora kaže da su netočne. Vlada će odluku o proslavi usvojiti nakon dogovora s Uredom predsjednice RH, kaže. U operativnom smislu, sve dogovore o pripremama vodi ministar obrane Ante Kotromanović.

Predsjednica o vrućinama

Kako je Večernji list već pisao, dogovor o proslavi Oluje već je bio postignut, kompromisnim rješenjem da se održe obje proslave, u Kninu i Zagrebu, ali istog dana. Dogovor je postignut prošlog utorka, nakon službenog dijela sjednice Vijeća za obranu, na kojemu su bili i premijer i predsjednica RH. Jedan od sudionika sastanka kaže da je još za vrijeme sjednice Vijeća predsjednica otvorila to pitanje, ali je premijer upozorio da bi trebali mijenjati dogovoreni dnevni red te je to ostavljeno za poslije sjednice.

– Dogovorili smo se odmah, čak je predsjednica predložila da se, zbog velikih vrućina, vojna parada u Zagrebu organizira predvečer – kaže drugi sudionik. Da je predsjednica bila sklona kompromisu o obje proslave istog dana, naznačila je i u intervjuu Večernjem. No, idućih dana s Pantovčaka su počele pristizati informacije da ipak nije sve dogovoreno. Tome je prethodio oštar napad šefa HDZ-a Tomislava Karamarka na rješenje o dvije proslave u jednom danu. Stav je HDZ-a da “ništa ne smije zasjeniti proslavu u Kninu”. Kasnije je ta retorika postala i oštrija, pa je postalo jasno da HDZ drži vojni mimohod nevažnim. Dojam je da je ovakav stav HDZ-a potom motivirao predsjednicu i njezinu ekipu da ustuknu korak natrag od dogovorenog na Vijeću. Spor je izazvao nove spekulacije o ovlastima predsjednice nad vojskom i priznaje li ih Vlada uopće. Spekuliralo se da Vlada drži kako sve može ionako organizirati bez predsjednice te da je ona vrhovna zapovjednica samo u ratu. Izvor blizak Pantovčaku kaže da Vlada planira novim izmjenama zakona o OS i službi u OS dodatno smanjivati ovlasti predsjednice RH nad vojskom.

Dogovor razumnih

Profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci Sanja Barić kratko komentira. – Točno je da po Ustavu vojskom zapovijeda u ratu, ali se o proslavama Vlada mora dogovarati s njom – kaže Barić kojoj je besmislena rasprava o ovlastima oko pitanja kao što su obljetnice. Šef katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu Branko Smerdel upozorava kako je još 2000. nastao današnji “kooperativni model”, koji podrazumijeva dogovor triju vlasti, supotpise i suodlučivanje o svemu.

– Bio sam u radnoj grupi koja ga je stvorila, no kada mi je bivši američki veleposlanik William Montgomery kazao da neće funkcionirati u Hrvatskoj, jer je predviđen za racionalne države, a da se kod nas treba znati tko je šef, uvrijedio sam se. No, sada, nakon 15 godina koje su obilježili brojni sukobi na relaciji premijer-predsjednik RH (Račan – Mesić, Mesić – Sanader, Milanović – Josipović, Milanović – K. Grabar-Kitarović), čini mi se da je Mongtomery bio u pravu, da sustav funkcionira samo ako su svi razumni – zaključuje Smerdel. Ne dođe li do dogovora, to će biti posebno nezgodna situacija za načelnika Glavnog stožera generala Dragu Lovrića, koji se ovdje potencijalno nalazi između “čekića i nakovnja”. On provodi zapovijed za mimohod, ali, očekuje se, ne bez dogovora s predsjednicom. Ona sad predlaže Milanoviću osnivanje Državnog odbora u kojemu će biti predstavnici Vlade, njezina ureda, parlamentarnih stranaka, ali i zapovjednici Oluje.

>>Grabar-Kitarović: Još nisam ništa dogovorila s Milanovićem za Oluju

>>Oluja će se slaviti i u Kninu i u Zagrebu samo 5. kolovoza

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 44

OB
ObrenM
23:16 14.04.2015.

Ne mogu vjerovati,da se je tako vazna odluka mislila donijeti bez konzultacije sa vrhovnom zapovjednicom oruzanih snaga.Ovo je uistinu skandal,a proizveden je u Milanovicevoj tvornici"Za istrazivnje ruda i gubljenje vremena".

Avatar Idler 3
Idler 3
00:04 15.04.2015.

Neozbiljnost dijela komentara uz jednu ovakvu jubilarnu obljetnicu govori ponajviše o samim komentatorima! Slavimo dvajst let od velke pobjede, a kom se ne sviđa - neka pati koga smeta....proslava ne treba bit nit velka nit spektakularna al je mora bit i u njoj treba sudjelovat predsjednica države !!!

Avatar arhaika
arhaika
23:11 14.04.2015.

Itekako su vazna. Oluja je temelj nase drzave. ova vlast na svakom koraku podmecr predsjednici i zeli minorizirati svecanost u kninu.