zastupnici složni

'Igre na sreću velika su prijetnja mladima i izvor ovisnosti o kocki'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
sabor (1)
06.07.2012.
u 12:03
– Zakon nije u interesu hrvatskog društva jer će zatrovati mlade, povećati ovisnost i uništiti obitelji. Ovime se šalje poruka građanima: kada nema kruha, neka barem bude igara – tvrdi Branka Juričev Martinčev uime Kluba HDZ-a
Pogledaj originalni članak

Igre na sreću velika su prijetnja mladima i izvor ovisnosti o kocki, složni su bili saborski zastupnici tijekom jutrošnje rasprave o prijedlogu Zakona o zabavnim i posebnim automatima za igru. Ovaj prijedlog zakona u prvom čitanju podržali su gotovo svi saborski klubovi, osim HDZ-a koji u automatima vidi samo prijetnju društvu.

Zakonom se želi regulirati to do sada neuređeno područje te osigurati da prihodi od tih igara pripadnu jedinicama lokalne samouprave. Razlikuju se dvije vrste automata za igru – za zabavne igre na kojima se ne ostvaruje dobitak, poput videoigrica, biljara, flipera, pikada... te posebni automati na kojima igrač može ostvariti unaprijed ograničen maksimalni dobitak.

Regionalna samouprava, odnosno županija, prihodovat će 100 kuna mjesečno za automat za zabavne igre, te 600 kuna mjesečno za one s kontroliranim dobitkom, a trgovačka društva koja podnose zahtjev za dobivanje odobrenja za obavljanje djelatnosti priređivanja igara na posebnim automatima morala bi imati upisan temeljni kapital u vrijednosti od najmanje 250 tisuća kuna, objasnio je zamjenik ministra financija Boris Lalovac. Igranje na posebnim automatima zabranjuje se osobama mlađima od 18 godina. Predlagatelji procjenjuju da bi se prihod od automata, koji je lani iznosio oko 10 milijuna kuna, iduće godine mogao povećati na 40 milijuna, a godinu potom na oko 75 milijuna kuna.

– Zakon nije u interesu hrvatskog društva jer će zatrovati mlade, povećati ovisnost i uništiti obitelji. Ovime se šalje poruka građanima: kada nema kruha, neka barem bude igara – tvrdi Branka Juričev Martinčev uime Kluba HDZ-a te dodaje kako bi trebalo propisati i maksimalni ulog u aparate, kao što većina europskih zemalja radi. Iako je istina da će lokalna i regionalna samouprava zaraditi na ovome, Juričev Martinčev smatra da će taj novac doći iz džepa nestabilnih građana koji u vrijeme krize uz alkohol mogu posegnuti za brzom i lakom zaradom.

– S uloženih tisuću kuna po jednoj igri moglo se dobiti čak 200 tisuća kuna, odnosno 200 puta više. Igrači će biti u tamnim kutovima skriveni od očiju javnosti i zaklonjeni zatamnjenim prozorima da ne vidimo kako uništavaju svoju obitelj – uvjerena je Juričev Martinčev.

HDSSB-ov Dražen Đurović kaže da sam nikada nije kockao, no da nema problem da to rade punoljetni građani u kontroliranim uvjetima, kao što se radi diljem svijeta.

– Hrvatska je prepuna kladionica i automata, stanica za otkup zlata, svega i svačega. Sve je to dopušteno, pa je dobro da će sada barem tijek novca od takvih igara biti pod nadzorom države – tvrdi Đurović, a sličan stav ima i laburist Mladen Novak koji vjeruje da ovo područje nije ni približno na kvalitetan način regulirano. Veseli ga povećanje prihoda za lokalnu i regionalnu samoupravu, ali teško mu je povjerovati u prognoze predlagatelja o iznosima potencijalne zarade. Iznenadio ga je i navod da se zbog izmjena zakona očekuje novo zapošljavanje, posebice na proizvodnji zabavnih i posebnih automata.

– Ja mislim da su mahom ti aparati strane proizvodnje, pa nisam sigurna da tu može doći do domaće proizvodnje. Jedino ako nije namjera stvoriti svojevrsni Las Vegas od Hrvatske pa je onda vjerojatno i ta prognoza opravdana – kaže Novak te dodaje kako bi trebalo voditi računa o odgoju mladeži te da se prostori s automatima ne nalaze u blizini škola. Ovo podržava i HNS-ova Nada Turina Đurić ipak predložila da se prije drugog čitanja konzultira Ministarstvo socijalne politike i mladih o potencijalnim posljedicama zakona na društvo, posebno mlade.

– Ne možemo zatvarati oči da će biti društvenih posljedica od uvođenja ovog zakona. Događat će se da studentu roditelj da 20 kuna za marendu, a on ih kafiću pored fakulteta potroši na automatima ili zaradi 2000 kuna za koje nitko ne zna na što će ih potrošiti – brine se Turina Đurić.

SDP-ova Ingrid Antičević Marinović smatra da se ovim zakonom žele okončati "crna kraljevstva" koja su donedavno vladala ilegalnom kockom te uvesti red u to područje koje nije regulirano posebnim zakonom.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar cannabinoid
cannabinoid
19:36 06.07.2012.

misljenja sam da bi trebalo zabraniti 'obicnim' kaficima da imaju bilo kakav oblik kockarskih igara. jedino mjesto gdje bi se iste mogle igrati su ovlasteni objekti u kojima mladji od 18 godina ne bi smjeli ni prismrdit i koji bi bili masno oporezovani. ali to je samo dio problema. puno veci problem za mladje generacije je online kladenje kojeg je nemoguce kontrolirati. sve u svemu zalosna je cinjenica da ce dok god budemo u ovakvom bezperspektivnom stanju kockarska 'mafija' sve vise trljati ruke.

BB
brle brkić
09:39 09.07.2012.

Situacija je takva u državi da mladi nemaju alternativu kako da žive ,jedino da dobije na lutriji a neki idu i dalje pa pljačkaju banke da bi egzistirali.