Cijela Hrvatska uključila se u prikupljanje novca za bolesnu djevojčicu Milu, za čije je liječenje potrebno astronomskih 18 milijuna kuna. Mnogi se pitaju zašto je potreban toliki iznos za spašavanje nečijeg života.
Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić objašnjava kako taj iznos nije napuhan, javlja portal Vijesti.hr.
– Javnost mora znati da tu nije riječ samo o jednom lijeku ili o grupi lijekova. Radi se o cjelogodišnjem tretmanu, postupku. I u tom postupku uključen je ostanak pacijenta po godinu dana u bolnici, u vrlo skupim uvjetima i vrlo restriktivnim, zaštitnim uvjetima za pacijenta te sve dijagnostičke metode koje su individualne, cjelokupni terapijski postupak, uključujući i transplantaciju i sve to košta. I taj trošak izgleda javnosti jako, jako skup, ali to su realni troškovi medicinskog tretmana, koji bi bio vrlo sličan i u Europi, više od dva milijuna eura sigurno – pojasnio je Đikić.
Znanstvenik puno nade polaže u liječnike philadelphijske bolnice, no zdravstveno osiguranje ne pokriva nijedan trošak jer je ovdje riječ o eksperimentalnoj terapiji.
Realno je da liječenje košta. Plaćate skupe lijekove, skupe postupke i instrumente. I plaćate nečije znanje, zalaganje i odricanje da budu to što jesu. Svugdje osim u Hrvatskoj, tu rad medicinara ne košta ništa i svatko misli da ima samo tako pravo na nečije znanje. A malenoj želim svu sreću, apsolutno izlječenje i dug zdrav život. Idem uplatiti koliko mogu još jednom