Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, govoreći o realnom stanju života i gospodarstva u gradu heroju, zatražio je konkretnu pomoć države. Ako je do sada netko od ministara u Vladi RH i mogao reći da nije upoznat sa svim podacima, od četvrtka to više nije moguće.
Na 4. sjednici Vlade, prvoj u ovom sazivu održanoj izvan Zagreba, Penava je još jednom progovorio o problemima u gospodarstvu, kadroviranju, činjenici da je Vukovar samo na papiru županijsko središte, iseljavanju…
Rekao je Penava i kako su poslije ratnih razaranja u Vukovaru obnovljene obiteljske kuće i stanovi, ali da iz nekog razloga nije došlo do ulaganja u gospodarstvo i samim time do otvaranja novih radnih mjesta.
Nakon sjednice Vlade u Vukovaru prvi čovjek grada kaže kako je zadovoljan njenim rezultatima i da misli kako su počeli puhati neki novi vjetrovi koji bi grad na Dunavu trebali pokrenuti. Na već spomenutoj sjednici ministri su donijeli odluke o financiranju projekata vrijednih više od 60 milijuna kuna.
Međutim, već sada, dva dana nakon održane sjednice Vlade, može se reći kako to neće biti dovoljno ako država ubrzo ne donese i neke konkretne mjere koje bi privukle potencijalne investitore u ovaj dio Hrvatske. Vukovaru su neophodne hitne mjere koje bi rezultirale time da grad heroj postane najpovoljnije mjesto za investitore u Hrvatskoj.
Potrebne su takve mjere da investitor, kada na papir stavi uvjete koje ima osigurane u Vukovaru i, primjerice, Varaždinu, Zagrebu ili Dugopolju odluči se za dolazak u grad heroj. Pri tome te mjere ne mogu biti mjere koje će biti na snazi nekoliko godina, nego mjere za koje će investitori znati da će na snazi biti 10, 20 ili više godina, odnosno sve dok gospodarstvo grada ne stane na svoje noge.
U svemu tome ne treba biti previše mudar i znati kakve bi to mjere trebale biti. Radi se o smanjivanju PDV-a, bitnom snižavanju ili ukidanju poreza na dobit i prihode, doprinosa, omogućavanje uvjeta za povoljan uvoz strojeva…
Trebale bi se i banke uključiti u cijelu priču i za poduzetnike osigurati povoljnije kredite za otvaranje obrta i proizvodnih pogona. Neophodne su i mjere koje bi u Vukovar i taj dio Hrvatske privukle i mlade ljude koji će jedino doći ako imaju osiguran posao, ali i povoljne uvjete za osiguravanje krova nad glavom.
I gradske vlasti moraju na pravi način reagirati i uz pisanje projekata za fondove EU osigurati i investitorima zemljišta za njihove pogone pod povoljnim uvjetima. Ovo su samo neke od mjera koje Vlada RH mora poduzeti, i to ne za godinu ili dvije, nego već danas, ako želi na pravi način pomoći da Vukovar i Slavonija stanu na noge i krenu naprijed.
Sve drugo, pa i financiranje projekata vrednijih od 60 milijuna kuna, obično je kupovanje vremena i produženje agonije u kojoj se grad heroj danas nalazi. Ako Plenkovićeva Vlada bude imala političke hrabrosti, konkretni rezultati bi se mogli vidjeti za godinu-dvije.
Nastavi li službeni Zagreb i dalje samo gasiti požar, Vukovaru slijedi upravo ono što je Penava rekao da bi se moglo dogoditi – lagano i bolno umiranje.
>> 'Vratila sam se u Vukovar, sve mislim, sin zna da sam tu, doći će...'