MACRON PRIMA NAGRADU

Ima li Europa novog čelnika ili čak i spasitelja?

Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
10.05.2018.
u 07:55
Macron je u rujnu u govoru studentima Sorbonne izložio svoj plan "Europe koja štiti".
Pogledaj originalni članak

Francuski predsjednik Emmanuel Macron danas će primiti prestižnu nagradu Karla Velikog za doprinos europskom jedinstvu. Preuzima li taj eurofil ulogu neslužbenog lidera Europe iz ruku njemačke kancelarke Angele Merkel?

Ima li Europa novog čelnika? Ili možda čak i spasitelja?

Danas, godinu i tri dana pošto je na izborima pobijedio čelnicu euroskeptične krajnje desnice Marine Le Pen, francuski predsjednik primit će u njemačkom Aachenu uglednu nagradu Karla Velikog za "izvanredan doprinos europskom jedinstvu". 

Njegova saveznica Angela Merkel, koja je istu nagradu dobila 2008. godine, govorit će na svečanosti. 

Bit će to i prilika da Njemačka konkretno odgovori na Marconovu viziju povezanije Europe. 

Macron je u rujnu u govoru studentima Sorbonne izložio svoj plan "Europe koja štiti".

Plan uključuje usklađivanje poreza i minimalne plaće, reformu eurozone, tješnju vojnu suradnju i zajedničke mjere zaštite okoliša. 

Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Emmanuel Macron

U Njemačkoj su njegovu viziju dočekali s oprezom, a manjim europskim zemljama s jedva prikrivenim negodovanjem. 

Macron i Merkel sada rade na jedinstvenom prijedlogu koji kane predstaviti na summitu EU-a koncem lipnja. 

Odbor za dodjelu nagrade Karla Velikog, nazvanu po osnivaču Svetog Rimskog Carstva, okrunjenog u Aachenu 800. godine, nema rezervi prema Macronu. 

"Iako je na dužnosti relativno kratko, Emmanuel Macron iznova je nadahnuo Europu i unio novi zamah i dinamiku u raspravu o čvršćoj integraciji našeg kontinenta", kaže se u obrazloženju nagrade. 

Ali može li Macron uistinu povesti EU ka većem jedinstvu, i potaknuti sve skeptičniji elektorat da pristane na to, ili je preambiciozan?

"Mislim da ima pravo biti ambiciozan", kaže analitičar Sebastien Maillard, direktor pariškog think-thanka nazvanog po Jacquesu Delorsu. 

"Ali možda nije trebao iznijeti sve odjednom. U onom govoru sa Sorbonne, pitate se koji mu je zapravo udarni prijedlog", dodaje Maillard. 

Nedavni posjeti Macrona i Merkel Washingtonu možda sugeriraju da je Francuz preuzeo ulogu Gospodina Europe, nakon godina dominacije njemačke kancelarke na kontinentalnoj političkoj sceni. 

Macronov posjet je bio državni, visokog profila i vidjelo se da ga Trump doživljava kao bliskog prijatelja iako se francuski predsjednik u govoru pred Kongresom nije libio iznijeti i ono u čemu se ne slaže s američkim kolegom. 

Merkel je u američkoj prijestolnici bila nekoliko dana poslije, ali u radnom i mnogo manje zapaženom posjetu. 

Moguće je da im to odgovara oboma, misli analitičarka Susi Dennison iz Europskog vijeća za vanjske poslove. 

"Uloga svjetskog državnika važnija je u francuskoj unutarnjoj politici nego u njemačkoj", kaže Dennison. 

"A kako je u Njemačkoj na vlasti nova koalicija, mislim da je Angeli Merkel važnije da se doživljava da joj je većina pažnje kod kuće", dodaje. 

Ali to ne znači da će Macronov telefonski broj biti onaj koji će strani čelnici uvijek zvati kada požele razgovarati s Europom.

Kina, na primjer, koja više polaže na gospodarske odnose s Europom i dalje će Berlin i Bruxelles smatrati ključnim za to, kaže Dennison. 

Maillard ukazuje na još jednu stvar i poziva na oprez. 

"Prerana priznanja treba prihvatiti s velikom mjerom skromnosti", kaže. "Nagrada Karla Velikog najčešće je nagrada za cijelu karijeru, a Macron, kada je EU u pitanju, zapravo još nije postigao ništa". 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar 123456
123456
08:15 10.05.2018.

Talijanski profesor Adriano Segatori, ugledni psihijatar i psihoterapeut, član znanstvenog odjela “Pravne psihologije i forenzičke psihijatrije” i član “Talijanske akademije forenzičnih znanosti” dao je izjavu u kojoj je opisao novog francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. “Macron je opasan, jer, kao i svi psihopati, ima izuzetno visoko mišljenje o sebi. On ne voli Francusku i ne bori se za francuski narod. Macron voli sebe, enormno, i bori se da održi svoj krhki identitet”, izjavio je profesor Adriano Segatori, psihijatar i psihoterapeut, specijaliziran za psihijatrijske preglede. “Da me sudac pita što mislim o opasnosti od takvih ljudi, ja bih rekao da u nju ne treba sumnjati. Kao i svi psihopati, Emmanuel Macron je vrlo opasan. Serijske ubojice uništavaju obitelji, dok psihopati koji upravljaju ekonomijom i politikom uništavaju cijela društva”, izjavio je talijanski profesor koji je desetljeća posvetio proučavanju umova pojedinaca koji su počinili zločine, izradi psiholoških profila i procjeni mogućnosti njihove rehabilitacije i resocijalizacije. Ovo je vrlo zabrinjavajuća poruka, koju je na YouTubeu profesor objavio uoči drugog kruga francuskih predsjedničkih izbora. Prof. Segatori tvrdi da je život Macrona krenuo neželjenim smjerom i ugrožen je u dobi od 15 godina, kada je mladi Emmanuel “bio žrtva ozbiljnog seksualnog zlostavljanja od strane njegove učiteljice Brigitte, koja je u to vrijeme imala 39 godina”.

DU
Deleted user
10:05 10.05.2018.

Kako je Plenkovic hrvatski anemicar, tako je i Macron Evropski anemicar. Tip bez rijeci, bez principa, bez casti, bez jaja i bez sredstava za bilo sto. Puno sminke, nepotrebne price i praznina iza.

Avatar nekakav
nekakav
09:08 10.05.2018.

europa se proteže od portugala do urala, od sjevera norveške do juga sicilije. macron je nečiji projekt, i data mu je sva medijska pažnja i značaj koji uvelike nadilazi njegove realne sposobnosti, a kamoli moć koju kao predsjednik francuske, kolonijalne sile na zalasku, ima. dio europe i medija ne voli merkelicu, i jedva čeka bilo koju veličinu da joj zasole i umanje njenu realnu snagu, koja je daleko veća od francuza. ruski dio europe je 4.5 mil kvadratnih kilometara. prva do njih je ukrajina. pa francuska, španjolska... broj stanovnika nešto znači? sudan ima isti broj glasova u un-u kao i andora. želite svjetsku demokraciju? jedna čovjek jedan glas. to želite? pa da indija i kina plus afrika odrede svijet po svojem ćefu? to 'zapad' ne želi. ali što god radio, prednost zapada se topi. naš je problem da se stavljamo u poziciju u kojoj nismo, mi nismo neki faktor u europi, o ničemu ne odlučujemo, nama pojam 'europa' znači da prihvaćamo sve što eu trio odluči. svoj stav nemamo o ničemu.