Svijet
1. referendum za bračnu jednakost
Enda Kenny, irski premijer, bez zadrške se zauzeo za bračnu jednakost svih svojih građana i građanki. Kenny je svjesno zaoštrio odnos s čelnicima Katoličke crkve koja tradicionalno ima velik utjecaj na irsko društvo. Ankete pokazuju da je tek svaki treći birač spreman dati glas u korist bračne jednakosti, ali irska laburistička vlada ne odustaje od referenduma koji bi se mogao održati do kraja 2014. godine. “Vrlo je važno da pobijedimo na tom referendumu”, smatra Kenny iako su njegovi laburisti svjesni da pobjedu neće biti lako osigurati. Za razliku od svojih hrvatskih kolega, irski laburisti ne bježe od referenduma i za svoj svjetonazor spremni su se politički boriti.
2. Razgovor ugodni o kineskoj tehnologiji
Steve Ballmer, glavni izvršni direktor Microsofta i po bogatstvu 51. na svijetu, težak 18 milijardi dolara, posjetio je Hrvatsku. Premda Microsoft ima godišnji prihod od 78 milijardi američkih dolara, što je više od cjelokupnog hrvatskog BDP-a, Ballmer nije došao kupiti cijelu našu zemlju niti štogod investirati, već se zadovoljio razgovorom s premijerom Zoranom Milanovićem. “Imali smo odličan sastanak. Razgovarali smo o globalnoj situaciji u tehnologiji, posebice u Kini”, otkrio je Ballmer detalje razgovora u Banskim dvorima. Možda je Ballmer u Zagrebu upravo pronašao novog direktora tehnološkog razvoja, Zorana Milanovića.
3. Kako se zacrvenio New York
Bill de Blasio, demokratski političar, postao je gradonačelnik New Yorka uvjerljivo osvojivši povjerenje Njujorčana na izborima prošli tjedan. De Blassio, kojeg su proglasili lijevim populistom, sušta je suprotnost prethodniku, multimilijarderu Michaelu Bloombergu. Ovaj deklarirani ljevičar najavljuje oporezivanje bogataša radi financiranja dječjih vrtića te progovara o interesima siromašnih i pravima manjina, što ne čudi s obzirom na neke detalje iz biografije. De Blassio je, naime, kao mladić podržavao sandiniste, medeni mjesec proveo je na Kubi, a kao student je 1983. boravio u SSSR-u. Tada je mogao samo sanjati da će – zacrveniti New York.
4. Kasich kritizira rat protiv siromašnih
John Kasich, guverner Ohija i ugledni republikanac, kritizirao je republikansko neprijateljstvo prema siromašnima nazvavši ga “rat protiv siromašnih”. Povod za te kvalifikacije je ukidanje pomoći u bonovima za hranu (278 dolara mjesečno) koju je dobivalo 50 milijuna najsiromašnijih Amerikanaca, a čemu je kumovalo vodstvo republikanaca. Kasichev istup u New York Timesu prvi je slučaj da republikanac tako visokog ranga kritizira odnos stranke prema siromašnima. Za Kasichevu socijalnu osjetljivost sigurno nije nevažno njegovo hrvatsko porijeklo jer su mu se roditelji doselili u Pittsburgh i radili u pošti.
5. najmlađa europska milijarderka
Sandra Ortega Mera, 45-godišnja kći osnivačice Zare, postala je najmlađa europska milijarderka, a proglašena je i najbogatijom ženom u Španjolskoj. Zaru su kao lanac trgovina odjeće 1963. osnovali Rosalia Mera i Amancio Ortega, a nakon što je Rosalia preminula u 70. godini u kolovozu 2013., njezina kći Sandra naslijedila je 90% majčina bogatstva koje se procjenjuje na 7,3 milijarde dolara. Zanimljivo je da Sandra dosad nije bila aktivna u kompaniji zbog svađe s ocem Amanciom koji Zaru vodi sa Sandrinom polusestrom (iz izvanbračne veze) Martom. Španjolci sa zanimanjem prate razvoj događaja jer štošta podsjeća na sapunicu, sada s novom suvlasnicom modnog carstva u glavnoj ulozi.
Hrvatska
1. Matesovo “kud premijer, tud i ja”
Neven Mates, član Revizorskog suda EU i najbolje plaćeni Hrvat u Bruxellesu, objasnio je zašto nije održao obećanje i povukao kandidaturu nakon što nije dobio podršku Europskog parlamenta za tu dužnost. Pozvao se na hrvatsku Vladu, točnije samog premijera Zorana Milanovića. “Išao sam premijeru i premijer je tražio da se ne povlačim”, rekao je Mates i time neugodno iznenadio parlamentarce jer bi članovi Revizorskog suda trebali biti neovisni o vladi zemlje iz koje dolaze. Zauzvrat, parlamentarci su podnijeli amandman kojim se traži zamrzavanje Matesove plaće u iznosu od 25.854 eura. Pa neka se žali premijeru.
2. Bolje bi bilo u lučkoj upravi nego u valturi
Radimir Čačić, zatvorenik u pulskom zatvoru Valtura, dobio je bizarnu ponudu za posao od pulske Lučke uprave. Puljani u cijelom hrvatskom kadrovskom bazenu nisu uspjeli pronaći ni jednog menadžera pa su u krajnjem očaju pokušali angažirati zatvorenika Čačića. Donald de Gravisi, ravnatelj, i Anton Peruško, predsjednik UV Lučke uprave, čak su otišli u Valturu gdje je Čačić njihovu ideju “objeručke prihvatio”. Bolje da vodi projekt putničkog terminala za kruzere te sanaciju lukobrana nego da sjedi u knjižnici i igra golf, zaključili su pulski poslodavci sa svojim specifičnim viđenjem služenja zatvorske kazne.
3. Dvostruka mjerila Milorada Pupovca
Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodnog vijeća, komentirajući za Slobodnu rastrošnost sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel koja je kupila novi audi A6 sa 10 zvučnika za gotovo pola milijuna kuna založio se za “ograničenja posebno u sadašnjoj situaciji” i ukazao na Švedsku, Dansku i Norvešku, bogate zemlje koje troše manje od nas na službene automobile. Bila bi to korisna inicijativa da samo dan kasnije nije otkriveno da je i sam Pupovac, odnosno njegov SNV, raspisao natječaj za luksuzni terenac sa xenon svjetlima vrijedan 372.000 kuna. Toliko o skandinavizaciji Balkana.
4. Dan d za ministra neuspješnih poslova
Tihomir Jakovina, ministar poljoprivrede, može kuvertirati ostavku šefu Zoranu Milanoviću ako danas ne pobijedi u drugom krugu stranačkih izbora za prvog čovjeka brodsko-posavskog SDP-a. Jakovina je u prvom krugu izbora glatko izgubio od autsajdera Tomislava Opačka, ali još tinja nada da će u drugom krugu doći do nekog preokreta. Opačak je politički neafirmiran, ali slovi za uspješnog poduzetnika, za razliku od Jakovine koji je bio neuspješan voditelj poljoprivredne apoteke, a ne ide mu najbolje ni vođenje županijske organizacije stranke.
5. Seoski prioriteti – stadion i općina
Dražen Pavlović, načelnik Velike Ludine, vodi općinu od 2700 stanovnika u kojoj je investicijski bum posljedica (ne)očekivanih 25.000.000 kuna, koliko su dobili nakon što su tužili Inu jer im nije plaćala naknadu za skladištenje zemnog plina. Odmah su novac uložili u najnužnije – nogometni stadion s reflektorima i najmodernijim sustavom navodnjavanja travnjaka kako bi petoligaš NK Sokol imao gdje igrati. Upravo se gradi i nova općinska zgrada, a neki vijećnici traže i sportsku dvoranu. Samo nek’ je kruha i igara.