Imaju li roditelji i dijete prijavljeno samo boravište na području Slunja, smještaj u vrtiću plaćat će pedeset posto pune ekonomske cijene, odnosno 1012 kuna. Tako je utvrđeno novom dopunom Pravilnika. U slunjski vrtić idu djeca iz Slunja, Cetingrada i Rakovice. Međutim, Slunj i Rakovica sufinanciraju razliku pune ekonomske cijene od 2024 kune, a roditelji plaćaju 550 do 600 kuna, ovisno o tome u kojoj su kategoriji. Cetingrad to ne može plaćati, pa su se odlučili samo na polovicu, minimum koji u skladu sa županijskom odlukom moraju izdvajati lokalne jedinice samouprave ako nemaju vrtić. To je izazvalo ogorčenje roditelja, jer mnogi ne mogu izdvajati 1012 kuna. Troje od petero cetingradske djece već je ispisano.
– Ta je dopuna Pravilnika bila potrebna zbog korisnika koji nemaju prebivalište na području Slunja, a željeli su smjestiti svoju djecu u vrtić. Nakon što se od njih tražilo uvjerenje o prebivalištu, priložili bi potvrdu o boravištu, odnosno privremenom boravku. Stoga smo željeli zaštititi interese vrtića, ali i omogućiti smještaj predškolaca s privremenim boravkom – kazala je ravnateljica Dječjeg vrtića Slunj Gordana Kovačević. Zasad još nemaju niti jedan takav zahtjev. Mnoge zanima i zašto Slunj ima tako visoku ekonomsku cijenu.
– Računa se isključivo po broju djece. Po našim izračunima na temelju prethodnog obračunskog razdoblja, ona bi trebala biti još veća, ali u dogovoru s Gradom odlučili smo da ostane 2024 kune. U sljedećoj pedagoškoj godini imat ćemo jednu grupu i dvoje zaposlenih manje, pa ćemo vidjeti može li cijena biti nešto niža – objašnjava ravnateljica slunjskog vrtića Gordana Kovačević.
Dodaje da će primjenom novih pedagoških standarda ekonomska cijena biti tako visoka u svim predškolskim ustanovama.