VOĆIN – Zbog nedorečenosti Zakona o poljoprivrednom zemljištu državne oranice, pašnjaci, livade i vinogradi godinama su izvor dobre zarade pojedinaca koji, koristeći neusklađenost zemljišnih knjiga sa stvarnim stanjem na terenu, za svoj račun sijeku dvadesetogodišnje i pedesetogodišnje šume izrasle na nekorištenom državnom zemljištu. Država zakupoprimcima takvih površina za pašnjake daje i godišnji poticaj od po 700 kuna po hektaru.
Ovčar Barić kaže da je sto posto u pravu
Kako to u praksi izgleda, svjedoči primjer u općini Voćin koja je, u skladu sa zakonskim propisima, provela javni natječaj za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta.
– U redovnoj proceduri dobio sam u zakup na 20 godina 15 hektara oranica, pašnjaka i vinograda nedaleko od sela Macute. U posjed me uvela Općinska komisija sredinom veljače ove godine pa sam od Šumarije HŠ Ćeralije zatražio i dobio odobrenje za "čišćenje" površina od raslinja i stabala. No, nakon prve isporuke oko 50 kubika drveta sve je zaustavljeno. U šumi je ostalo još oko 70 kubika posjećenog drveta. Prije više od mjesec dana taj hrast i trešnja bili su prve klase, a sada su već treće klase. Do sada sam u čišćenje pašnjaka uložio više od 20 tisuća kuna, a ništa nisam dobio. Svi su mi papiri "čisti", sto posto sam postupio po zakonu pa ću putem suda zatražiti zaštitu svojih prava i odštetu – kaže voćinski ovčar Tihomir Barić koji obitelj uzdržava uzgajajući stado od 150 ovaca.
Odvjetništvo – Pašnjaci sa stablima promjera do 70 centimetara su šume?
O slučaju koji istražuje policija obaviješteno je i Općinsko državno odvjetništvo u Slatini koje drži hrastovi, bukve, trešnje i ostala stabla starosti do 50 godina i promjera od 30 do 70 centimetara mogu biti samo vlasništvo države, a ne zakupoprimca koji je u zakup uzeo pašnjak ili oranicu. Tvrde da takvo zemljište ne može biti predmet zakupa već da njime trebaju gospodariti Hrvatske šume.
Pismo potpredsjednika Čobankovića – Zakupoprimac je posjednik svega što je na zemljištu
– Na javnom natječaju građani su u zakup uzeli oko 2000 hektara raznog državnog poljoprivrednog zemljišta. Općinsko povjerenstvo, u kojem su agronom, pravnik i geodet, utvrdilo je da se, u slučaju Barić, radi o zašikarenom zemljištu pa je cijena zakupa smanjena na oko 135 kuna po hektaru godišnje. I za ovu našu odluku o zakupu imamo potvrdu ŽDO u Bjelovaru te suglasnost nadležnog ministarstva – kaže načelnik Predrag Filić pokazujući nam pismo Petra Čobankovića, potpredsjednika Vlade RH, u kojem se očitovao o odvozu i sječi drvnog materijala.
– Potpisom ugovora i uvođenjem u posjed zakupoprimac postaje posjednik zemljišta i svega što se na zemljištu nalazi, a nije ugovorom izuzeto iz gospodarenja, čime je dobio ovlasti gospodariti tim zemljištem i onim što se nalazi na zemljištu, ističe u pismu potpredsjednik Čobanković navodeći da je zakupoprimac dužan ukloniti drvni materijal s poljoprivrednog zemljišta.
Prijedlogom novog Zakona o poljoprivrednom zemljištu takvo bogaćenje poljoprivrednika, koji su na zašumljenim državnim poljoprivrednim površinama do sada mogli zarađivati milijune kuna, takvo što neće biti moguće jer se predlaže da se drvna masa smatra vlasništvom države.
smislit ce netko iz vlade bilo sto da s**** covjeka... te da mora platit nesto ;)