Gergely Karácsony

Imenima ulica protiv Orbána: Gradonačelnik Budimpešte prkosi premijeru koji pogoduje komunističkoj Kini

Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Activists hold a Tibetan flag next to a sign in a street renamed 'Dalai Lama', near the planned site of the campus of Chinese Fudan University in Budapest
Foto: BERNADETT SZABO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Activists hold a Tibetan flag next to a sign in a street renamed 'Dalai Lama', near the planned site of the campus of Chinese Fudan University in Budapest
06.06.2021.
u 08:57
Uz gradilište kineskog kampusa u Budimpešti osvanule “Ulica DalajLame”, “Ulica ujgurskih žrtava”, “Ulica slobodnog Hong Konga”
Pogledaj originalni članak

Liberalni gradonačelnik Budimpešte Gergely Karácsony ponovno prkosi iliberalnom mađarskom premijeru Viktoru Orbánu, ali i Kini i njezinoj nedemokratskoj praksi masovnog kršenja ljudskih prava.

Prosvjedujući protiv dolaska elitnog kineskog sveučilišta u mađarski glavni grad, budimpeštanske gradske vlasti preimenovale su ulice oko predviđene lokacije podružnice kineskog sveučilišta Fudan i njezina kampusa upozoravajući tako na masovna kršenja ljudskih prava u Kini.

Peking: To je podlo

Tako je jedna ulica dobila ime tibetanskog duhovnog vođe Dalaj-Lame, kojeg kineske vlasti smatraju opasnim protivnikom i separatistom, dok je druga ponijela ime “Ulica ujgurskih mučenika” upozoravajući na kinesko ugnjetavanje muslimanske etničke zajednice na zapadu Kine. Treća je nazvana “Ulica slobodnog Hong Konga”, po gradu u kojem su kineske vlasti ugušile prodemokratski pokret i de facto poništile njegov poseban status.

Četvrta ulica nazvana je po preminulom kineskom katoličkom biskupu Xie Shiguangu, koji je više puta bio u kineskom zatvoru. Mađarska i Kina dogovorile su osnivanje podružnice šangajskog sveučilišta Fudan i izgradnju kampusa u Budimpešti, a cijenu od čak 1,5 milijardi eura podmirit će mađarska strana, i to većinom kineskim kreditom.

Ta je odluka mađarske vlade izazvala burne reakcije u Mađarskoj. Liberalni gradonačelnik Budimpešte, koji dolazi iz opozicijskih redova – i koji predstavlja veliku prijetnju za Orbána jer će upravo on biti kandidat ujedinjene opozicije za premijera na parlamentarnim izborima koji se trebaju održati sljedeće godine – otvoreno poručuje da građani ne žele elitno kinesko sveučilište na trošak mađarskih poreznih obveznika, a s njim se, sudeći prema anketama, slaže i 66 posto Mađara.

– I dalje se nadamo da od projekta neće biti ništa. Ali ako bude, onda će se morati naviknuti na ova imena – poručio je Karácsony, što su u mađarskoj vladi shvatili kao provokaciju, dok kineska strana takvo ponašanje naziva “podlim”.

Karácsony se protivi kineskom “kupovanju utjecaja” u Mađarskoj smatrajući da bi ovaj projekt doveo u pitanje vrijednosti za koje se Mađarska izborila padom komunizma. Karácsony time upozorava na ključan paradoks desničarskog mađarskog premijera Orbána, koji se na jednoj strani predstavlja kao borac za slobodu i demokraciju, koji je sudjelovao u rušenju komunizma, što je točno, dok na drugoj strani danas istinski prezire demokratske vrijednosti za koje se nekoć borio i sklapa savezništva s autokracijama i diktaturama.

Orbán je nedavno iz Budimpešte protjerao Centralno europsko sveučilište pokrenuvši pritom brutalnu antisemitsku kampanju protiv njegova osnivača Georgea Sorosa, a sada u Budimpeštu dovodi sveučilište koje je pod izravnim utjecajem Komunističke partije Kine, na kojem se školuju provjereni kineski partijski kadrovi i kadrovi kineskih tajnih službi.

Zbog toga mnogi strahuju da se u ovom slučaju radi o svojevrsnoj kineskoj obavještajnoj ispostavi u srcu Europe, a Mađarska je u Orbánovu mandatu postala najvjernija kineska saveznica u EU i glavna baza kineskih obavještajaca u Europi.

Regrutiranje špijuna

Prema nedavno objavljenom izvješću mađarskog istraživačkog novinara Szabolcsa Panyija s portala Direkt36, među kineskim studentima u Mađarskoj, kojih sada ima nešto manje od tri tisuće, puno je onih koje su angažirale kineske obavještajne službe, a budimpeštanska podružnica sveučilišta Fudan moći će primiti osam tisuća studenata, kineskih, mađarskih i studenata iz drugih zemalja, zbog čega se mnogi pribojavaju ovog projekta, i to ne samo u Mađarskoj nego i u Europi iako ga mađarska vlada brani uvjeravajući da će on omogućiti “učenje od najboljih na svijetu”.

 

VIDEO Tomašević pomogao ženi koja se onesvijestila: “Prišao je da joj pomogne, a prvo je došao sanitetski prijevoz”

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar Milokrad_P.
Milokrad_P.
19:42 06.06.2021.

Lukašenko, a prije njega Putin, su pokazali kako treba tretirati ovakve smutljivce kao što je trenutačni gradonačelnik Budimpešte...

RA
R.adioT.elevizijaL.jestve
10:48 06.06.2021.

Orban je praktican i pametan covjek , kinezi su tehnoloska sila , samo lud covjek nebi preuzeo znanje i tehnologiju , tko brani amerikancima da naprave podruznicu silicijske doline u Madzarskoj a ne parapoliticko kvazi sveuciliste , kadrova sa filozoskog ima svaka zemlja na bacanje , treba biti oprezan sa Kinom ali ni drugi kvazi demokrati nisu bolji

DU
Deleted user
13:10 06.06.2021.

Živjeo Orban!!!