Brojevi novooboljelih trenutačno nisu veliki, a želimo da tako i ostane. Problem je što u nekim zemljama koje su prošle treći val slično kao i Hrvatska sada svjedočimo ponovnom širenju epidemije zbog dolaska visokozaraznog delta-soja. Potrebna je razina viša od 85 posto kolektivne imunosti da bi se zaustavilo njegovo širenje, a mi to nemamo, rekao je gostujući u HRT-ovoj emisiji "Dobro jutro, Hrvatska" prof. dr. Zlatko Trobonjača, imunolog sa Sveučilišta u Rijeci.
– Informacije iz Izraela su zabrinjavajuće, skok je novooboljelih bez obzira na to što je 60% populacije cijepljeno s obje doze. Interesantno je što se tiče delta-soja, više od 50 posto novooboljele populacije cijepljeno je Pfizerovim cjepivom. Ti podaci brinu u smislu da nas možda Pfizerovo cjepivo ne štiti u onoj razini u kojoj smo mislili – 90 posto – istaknuo je.
Na pitanje koliko sojeva možemo očekivati, rekao je kako to ne može nitko predvidjeti te da je trenutačno u svijetu više od 2000 različitih sojeva s obzirom na mutacije. – Delta soj ima 15 ili 18 mutacija, ali ima četiri ključne mutacije koje se nalaze u genomu koji kodira protein šiljka i koji mu daje veliku infektivnost i imunoevazivnost. Nisu sve mutacije jednake. Neke mogu biti tihe, a neke su ozbiljne kao brazilski ili južnoafrički soj – kazao je Trobonjača.
Na pitanje hoće li biti potrebno primiti treću dozu, rekao je kako će to ovisiti o situaciji na terenu.
Video: Što je zapravo delta soj koronavirusa i koliko je opasan?
Koliko kontradikcija samo u jednom članku. Potrebna je procijepljenost preko 80% cijepivom koje slabo štiti nebi li dobro štitilo. Ali" ništa još ne znamo". Beeeee