Ministarstvo gospodarstva poslalo je u Vladu odluku o nastavku privatizacije Imunološkog zavoda, koja bi se trebala naći u četvrtak na dnevnom redu Vladine sjednice. Odluka je trebala otići u Vladu još prošli mjesec, no Ministarstvo gospodarstva čekalo je očitovanje HZZO-a, koje navodno do sada nije dobilo.
HZZO bi se trebao izjasniti koliki veći broj dionica želi imati u Imunološkom, ali se čeka i njegovo očitovanje o mogućoj pozajmici radnicima Imunološkog za plaće, koje nisu primili od srpnja te o davanju avansa, jer samo dodatna ulaganja mogu omogućiti dobivanje uvjetnih dozvola za proizvodnju bakterijskih cjepiva i krvnih pripravaka, koje je Imunološki izgubio. Zadnju riječ o vraćanju uvjetnih dozvola dat će Agencija za lijekove i medicinske proizvode, a velika je vjerojatnost da vraćanje dozvola uspije. O pozajmici za plaće pregovara se i s nekim financijskim institucijama.
I tako već gotovo godinu dana, prvotno zbog snimanja stanja, potom zbog razilaženja stajališta resornih institucija zaduženih za spašavanje Imunološkog zavoda, pa strateškim ulagačima nije omogućeno dubinsko snimanje kompanije. Da je sve bilo brže, strateški ulagač bi možda već i preuzeo Imunološki zavod, dao potreban kapital, opet pokrenuo proizvodnju, a radnici bi svoje plaće dobili. Za Imunološki ima čak osam interesenata. Sada se kreće nanovo s novom odlukom, ali koja bi ipak cijeli proces trebala ubrzati. Tako će se sada Povjerenstvo za odabir strateškog partnera raskinuti, CERP će voditi daljnji postupak, pozvat će se ulagači s pismima namjere, a dubinsko snimanje trebalo bi početi za mjesec-dva.
Potrebno je još donijeti početnu cijenu po kojoj će se ponuditi Imunološki i odrediti iznos dokapitalizacije, koji bi prema mišljenju Ministarstva gospodarstva trebao biti najmanje 100 milijuna kuna. Traži se i smanjenje ponuđenog broja dionica za prodaju pa bi umjesto predviđenih 74,31 posto dionica strateški partner ipak dobio manje, ali svakako više od 51 posto. Dio dionica dodijelio bi se HZZO-u, a država zadržala 25 posto plus jednu dionicu. Krenulo bi se i u zaštitu sojeva. Promjene vezane uz natječaj sada brzinski može riješiti samo Vlada jer da Ministarstvo ponovno raspisuje natječaj proces bi trajao još nekoliko mjeseci.
>> Vlada očajnički treba novac: Ubrzava se prodaja državnih udjela u 32 tvrtke
...još jedna INA...