prijeti im stečaj

Imunološki zavod ostao bez dozvole za cjepiva i krvne derivate

Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Imunološki zavod ostao bez dozvole za cjepiva i krvne derivate
12.08.2013.
u 18:28
Davorin Gajnik, direktor Imunološkog zavoda, smatra da je stečaj, odnosno gašenje tvrtke realna opcija
Pogledaj originalni članak

Nakon što je Imunološki zavod odlukom Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) ostao bez dozvole za proizvodnju krvnih derivata i bakterijskog cjepiva, Zavodu prijeti stečaj, piše Glas Slavonije.

Vlada će je obećala pomoć u pronalaženju prostora u državnom vlasništvu u koji bi Zavod preselio proizvodni pogon, kaže Davorin Gajnik, direktor Imunološkog zavoda.

No, direktor je skeptičan u pogledu sudbine Imunološkog zavoda te smatra da je stečaj, odnosno gašenje tvrtke koja danas zapošljava približno 200 ljudi, daleko realnija opcija.

– Godine nebrige došle su sada na naplatu. Imunološki zavod još je 1998. godine izgubio licencu Svjetske zdravstvene organizacije za izvoz cjepiva, a nije se poduzelo ništa, ili jest, a rezultat je bio nikakav – podsjeća Gajnik. Do kraja kolovoza znat će se, kaže, je li Vlada voljna uložiti u Imunološki zavod ili će tvrtka propasti. Pogoni za proizvodnju krvnih derivata nisu dobili prolaznu ocjenu HALMED-a jer su u derutnom stanju i ne zadovoljavaju kriterije propisane zakonima i pravilnicima koji reguliraju tržište lijekova u Hrvatskoj, a od proizvodnje virusnih cjepiva Zavod ne može preživjeti.

Prikupljena krvna plazma u hrvatskim transfuzijskim centrima više ne stiže u zagrebački Imunološki zavod, piše HRT.  Gajnik vjeruje da pacijenti neće osjetiti pomanjkanje njihovih proizvoda jer će se oni jednim dijelom supstituirati uvozom.

>>Novom tvornicom Imunološki bi zavod mogao zaposliti još 600 ljudi

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.