Oštro se protivimo rješenjima u kojima se ne poštuju specifičnosti određenih područja RH te smatramo da će to dovesti do urušavanja zdravstvenog sustava i znatnog smanjenja njegove dostupnosti za stanovništvo otoka i manjih ruralnih sredina, poručili su iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM).
Reakcija je to krovne udruge obiteljskih liječnika na prijedlog Mreže javne zdravstvene službe Ministarstva zdravlja kojom je ukinut niz liječničkih ordinacija u ruralnim krajevima te na otocima. Kako je poručila predsjednica KOHOM-a dr. Ines Balint, smanjenjem primarne zdravstvene zaštite dodatno će se opteretiti liječnici na otocima i udaljenim ruralnim područjima koji i sada rade u vrlo teškim uvjetima te za koje često nitko, a posebno lokalna uprava, nema sluha.
Štoviše, ova liječnica Ministarstvu zdravlja predlaže nagrađivanje liječnika koji rade na otocima i u drugim ruralnim krajevima zemlje. Oni bi trebali, stava je dr. Balint, imati prednost u preseljenju pri otvaranju mjesta u mreži unutar gradskih područja, riješenu pomoć za odlazak na bolovanje, godišnji odmor, edukaciju i osiguranje u radu. Istup KOHOM-a posljednji je među kritikama prijedloga izmjena Mreže javne zdravstvene službe za koje su iz Ministarstva zdravlja ranije poručili da je riječ o prijedlogu, a ne konačnom dokumentu.
Sudeći prema reakcijama, ovaj prijedlog neće ni otići dalje od prijedloga jer je, među ostalim, stiglo i negativno mišljenje iz Dubrovačko-neretvanske županije. Otamo su Ministarstvo upozorili na niz nedostataka, poput smanjenja broja obiteljskih liječnika na području Stona i Mljeta što su nazvali nedopustivim. Nadalje, upozorili su i kako u korčulanskoj Čari nije predviđen nijedan tim obiteljske medicine iako on tamo postoji već 30 godina.
>>'Oštro se protivimo smanjenju mreže primarne zdravstvene zaštite'
>>Privatne ordinacije postoje 20 godina, a pacijenti nisu zakinuti
a di cijenjena liječnica radi. u selu ili u gradu??? ma tko se dočepa zagreba ni sam vrag ga nemre natjerati natrag u svoje selo. o čemu ona zbori???