Ministri financija eurozone okupili su se jučer na sastanku Eurogrupe u Bruxellesu ponavljajući da posvuda vide snažan gospodarski oporavak nakon koronakrize, ali su i zvučali sve zabrinutije zbog visoke stope inflacije uzrokovane rastom cijena energenata.
Iako i dalje prevladava mišljenje, koje dijeli i Europska komisija i Europska središnja banka, da je rastuća inflacija privremeni fenomen koji će se “vjerojatno smanjiti već u prvoj polovici iduće godine”, u izjavama pojedinih ministara čula se i želja da se povede razgovor o tome što ako nije. Što ako inflacija nije privremeni fenomen, nego nosi dulje i dublje rizike za gospodarski oporavak?
Jučerašnji sastanak u Vijeću EU, koji se danas nastavlja u formatu svih 27 država članica (Ecofin; a na njemu zbog koronavirusa nema hrvatskog ministra Zdravka Marića), tako je poslužio i kao prilika za razgovor o tome što učiniti ako stopa inflacije nastavi biti veća od očekivane. U listopadu je u eurozoni iznosila 4,1 posto, nakon rujanskih 3,4 posto. Rast cijena energenata u listopadu je bio 23,5 posto.
Europski povjerenik Paolo Gentiloni kaže kako su rastuća inflacija i pandemija, koja nipošto nije završena, dva rizika za prognozirani gospodarski oporavak eurozone i Europske unije, ali napominje kako su rizici jedno, a bazični scenarij drugo i te pojmove ne treba miješati: taj bazični scenarij i dalje je pozitivan. Drugim riječima, još nitko u eurozoni ne tvrdi da će mu inflacija poništiti izlazak iz recesije, ali javljaju se ministri financija koji postavljaju pitanja koja se do jučer nisu postavljala.
I jedan neimenovani dužnosnik EU, upućen u pripremu sastanka, priznao je, kako prenosi Reuters, da je porast stope inflacije brži od očekivanog i da “svjedočimo razinama koje nismo dugo vidjeli”. Spuštanje stope inflacije na “benignije” brojke bit će “sporije nego što smo očekivali i rizik sekundarnih učinaka na plaće treba ozbiljno uzeti u obzir i nadzirati”, dodao je. Posljednji podatak o 4,1 posto sigurno će otvoriti raspravu, najavio je taj neimenovani izvor.
– Trebamo li i dalje gledati na to kao privremeni fenomen, kao što ja mislim da trebamo, ili kolege iz drugih država euroskupine misle drukčije – zapitala se finska ministrica Annika Saarikko na ulasku na sastanak Eurogrupe.
– Naše je razumijevanje da je trenutačna inflacija povezana s energentima i sirovinama te da je u privremenom porastu. Stoga se moramo držati politika koje su u ovoj fazi okrenute poticanju rasta. U svakom slučaju, ovaj rast inflacije stvara izazove za gospodarski oporavak Europe, tako da to moramo raspraviti s kolegama u Eurogrupi – rekao je portugalski ministar financija João Leão.