vatileaks

Informatičar Claudio Sciarpelletti prvi put u vatikanskoj sudnici

Foto: PA/PIXSELL
Informatičar Claudio Sciarpelletti prvi put u vatikanskoj sudnici
05.11.2012.
u 13:35
Tijekom ročišta, koje je trajalo nekoliko sati, govorio je uglavnom Sciarpellettijev odvjetnik, a sljedeće ročište sazvano je u subotu 10. studenoga kada će biti saslušani svjedoci, među kojima i Gabriele
Pogledaj originalni članak

Na sudu u Vatikanu u ponedjeljak je počeo proces protiv informatičara Claudija Sciarpellettija (48) zaposlenog u državnom tajništvu pod optužbom da je pripomagao u aferi curenja povjerljivih dokumenata iz papine sobe. 

Ti su dokumenti zatim došli u ruke novinara Gianluigija Nuzzija koji je o njima objavio knjigu Njegova Svetost (Sua Santità), a za što je 6. listopada na 18 mjeseci osuđen bivši papin sobar Paolo Gabriele. Sciarpellettiju sudi isto tročlano sudsko vijeće koje je presudilo Gabrieleu – predsjednik vijeća prof. Giuseppe Dalla Torr te članovi prof. Paolo Papanti Pelletier i odvjetnik Venerando Marano. 

Na prvom ročištu afere Vatileaks, kako je nazvano curenje informacija izvan vatikanskih zidina, 29. rujna suci su prihvatili zahtjev Sciarpellettijeva odvjetnika Gianluce Benedettija da se dva procesa razdvoje. Tako je danas počeo proces protiv informatičara koji se pojavio u sudnici prvi put, s obzirom na to da nije bio na prvom ročištu. 

– Optužba protiv Sciarpellettija pokrenuta je na osnovi jedne anonimne prijave iz državnog tajništva u kojoj se govori da je prijateljevao s Gabrieleom – kazao je odvjetnik Benedetti. Njih dvojica nisu bili prijatelji, nego su se povremeno susretali u vatikanskim hodnicima, a Gabriele mu nije dopustio ni da sređuje njegovo računalo. Neće se, valjda, zbog jedne anonimne prijave uništiti 20-godišnji predani Sciarpellettijev rad u državnom tajništvu – pitao je odvjetnik Benedettti.

Tijekom ročišta, koje je trajalo nekoliko sati, govorio je uglavnom Sciarpellettijev odvjetnik, a sljedeće ročište održat će se u subotu 10. studenoga kada će biti saslušani svjedoci među kojima i Gabriele, zatim šef vatikanske sigurnosti Domenico Giani, zamjenik zapovjednika švicarske straže Wilhelm Kloter.

>>Hoće li se suđenjem Sciarpellettiju okončati afera Vatileaks?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

K1
k1milica
13:53 05.11.2012.

naravno istina i pravo su u sukobu interesa...da je objavio lazi bilo bi lakse i njemu ...

Avatar kobra11
kobra11
14:40 05.11.2012.

Vatikan je i moćna ekonomska sila, uključena u svetske ekonomske i finansijske tokove. Za taj sektor delatnosti ustanovljena je posebna administracija. Vatikan je akumulirao svoje bogatstvo kroz vekove putem poklona vladara, sistemom poreza i taksa, prihoda sa ogromnih poseda u vlasništvu crkve. Nakon nestanka papske države, papa je došao do zaključka da duhovnu moć može obezbediti samo finansijskom nezavisnošću. Ideju pape Leona XIIII da nekadašnju teritorijalnu vlast nadomesti «menadžmentom» u sferi ekonomije i finansija, prihvatio je i dalje razradio njegov naslednik papa Pie XI. Tu leže koreni savremenog bankarskog sistema Vatikana, koji je u toku 100 godina izrastao u moćnog finansijskog giganta, koji samo u Italiji pokriva gotovo polovinu finansijskog tržišta. Danas je teško pronaći industrijsku granu u kojoj nije investiran vatikanski kapital; zastupan je u telekomunikacijama, u metalurgiji, prehrambenoj industriji, turizmu, robnim kućama, izgradnji stambenih naselja, hidrocentrala, metroa itd, pa čak i u «Riviera Casino» u San Remu.

MM
marija malika
12:29 06.11.2012.

Crkva pred RASKOLOM na uskoro prognane vjerne Bogu i ANTIPAPE S ANTIKRISTOM ....New-age